Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rozpočtové schodky se musejí řešit snížením výdajů, hlavně těch marných

Vláda vykouzlila státní rozpočet na příští rok se schodkem téměř 300 miliard korun. Tvrdí, že je úsporný, že hledala a škrtala výdaje, kde se jen dalo. Teď hledá příjmy. Najde je u střední třídy, jako pokaždé.

Mimořádná daň z mimořádných zisků je téměř schválena, rozpaky ale zůstávají. Ekonomové tvrdí, že postižené podniky buď jako daňové subjekty opustí tuto zemi, nebo si své zisky zakouzlí tak, aby jich nebylo tolik. Kloním se k tomu, že mají nejspíše pravdu. Rating ESG (sociální odpovědnosti) nehodnotí placení daní. Mnozí ekonomové a profesní organizace zase soptí, že je daň chaotická a diskriminační. Překonává i doporučení EU a kromě toho nepostihuje všechny společnosti, které na nynější situaci vydělávají. Daniel Prokop, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas dal těmto názorům zapravdu a navrhnul, či spíše zauvažoval o tom, že by bylo jednodušší zavést progresivní daň ze zisku podniků a korporací. Zdá se to příliš prosté na to, aby to prošlo.

Vláda mezi tím vykouzlila státní rozpočet na příští rok se schodkem téměř 300 miliard korun. Tvrdí, že je úsporný, že hledala a škrtala výdaje, kde se jen dalo. Hned na to ministerský předseda Petr Fiala odcestoval do Egypta na ekologický summit COP 27, kde se připojí, tedy ne on, ale Česká republika, k závazku snížit emise metanu o 30 procent. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková nedlouho před svou rezignací při té příležitosti připomněla mandát Rady Evropy pro toto zasedání: „Rada ve svých závěrech zdůrazňuje, že ambiciózní klimatická opatření přinášejí příležitosti pro planetu, globální ekonomiku a lidi, a podtrhuje, že je důležité zajistit spravedlivý přechod k udržitelným ekonomikám a společnostem odolným vůči změně klimatu, v jehož rámci nezůstane nikdo opomenut.“ Jestli členské státy svůj mandát naplní, bude to stát majlant. Česká republika se rovněž zavázala začít splácet svůj vklad do fondu 100 miliard dolarů na pomoc rozvojovým zemím při opatřeních proti klimatu. Pro nás to obnáší 100 až 180 milionů dolarů ročně (2,45 až 4,41 mld. Kč).

Poté, co obhájila hrubě deficitní rozpočet na příští rok, se vláda začala (konečně) trápit také otázkou, jak chronické schodky likvidovat. Zejména ten systémový, který každoročně působí nárůst státního dluhu o 220 miliard korun. Doporučuje zvyšovat daně, pak ještě zvýšit daně a nakonec zvýšit daně. Ministr práce a sociálních věcí a dočasný zastupitel ministra životního prostředí Marian Jurečka už nahlas zauvažoval, že by se zvýšit mohly, kromě DPH či jiných, také daně z příjmu. „Já si myslím, že toto je debata, kterou povedeme velmi vážně. Jsme pro progresívní zdanění. Pojďme v situaci, která je mimořádná, postavit zvýšení daní na princip těch, kteří solidární mohou být,“ řekl nedávno v rozhovoru pro DVTV. K možnému zvýšení DPH na zboží, které je dnes v nižší sazbě, pravil: „Pojďme hledat cesty tak, aby to bylo sociálně citlivé, aby to bylo proveditelné.“

Proveditelné to samozřejmě je a sociálně citlivé to bude také. Pocítí to střední vrstva obyvatel. Občané, kteří své příjmy nezakouzlí a ze země neutečou. Těchto lidí je skoro 6 miliard. Od roku 1990 nemají své politické zastoupení, a tak se s nimi oře a vláčí, aby stát mohl být stále větší. A spravedlivější, jak by dodala Hubáčková.

Skutečný problém nejsou státní příjmy, ale výdaje. Jen v malé míře ty, jimiž se stát stará o lidi: důchody, vzdělání, zdravotnictví, sociální výpomoci, apod. Ani ne stavba silnic, dálnic a železnic a nejde ani o veřejnou podporu veřejné hromadné dopravy. Jde především o výdaje, které si stát na sebe uvalil, nebo mu byly nařízeny, z důvodů ideologických a politických. Výdaje, jež jsou „ambiciózní“ a v mnoha případech marné. Dvacet let se například dotují obnovitelné zdroje energie. Stále jí není dost a není levná. A dvacet let nejméně to tak ještě bude. Řekněme, že je to veřejný zájem na čistotě životního prostředí. Ale pak by mělo smysl podpořit výzkum a vývoj. Ne nákup (instalaci), výrobu a teď i spotřebu (prostřednictvím cenových stropů). Tento chybný směr politický a dotační způsobil nejen nedostatek energie a drahotu, ale především stav, kdy největší výrobce OZE a největší držitel světových surovinových zásob k jejich výrobě je Čína. Žádná sociální citlivost ani spravedlnost není v tom, že střední stav podporuje čínské výrobce. Přerozdělují se příjmy z mimořádné daně na elektřinu, ocel, chemické výrobky…, jimž se říká emisní povolenky.

Dotace na elektromobily jsou další příklad. U nás to naštěstí ještě moc nefrčí, ale výstavbu dobíjecích stanic už si stát bere za svou (5 miliard korun). Tlak na přímou podporu elektroaut sílí. Máme jich zatím v provozu 2 % ze všech registrovaných. A je to „druhý nejhorší“ výsledek v EU. Co je na tom hrozného? Ve skutečnosti to, že automobilky platí pokuty za nadměrné prodeje aut spalovacích, aby se z nich dotoval nákup aut nespalovacích. Jde o přerozdělení obrovských částek, které se v cenách aut explicitně nezjevují, ale jsou tam. Do roku 2035 se mají spalovací auta zakázat úplně. Je to solidární a spravedlivé?

To není nic proti ekologii, jen uvádím příklady – řekněme – aktuální. Podobných „hrbů“ si stát nese mnohem více. Nasazuje si je metodou, že si určí úkol, cíl, termín, a pak se „hledají“ zdroje. A ty se zpravidla „v rozpočtu najdou“. Právě tato metoda nás přivádí do trvalých a stále hlubších dluhů a existenčních nesnází. Metoda dotažená k dokonalosti Evropskou komisí. Ministři členských zemí „se dohodli“ minulý týden, že od roku 2030 budou všechny budovy bezemisní. "Dohodli se" je celá analýza společenských nákladů (omezení dostupnosti bydlení - například) a výnosů (snížení teploty ovzduší). Máme vysokou inflaci? Zavinila ji vláda, nejméně z poloviny. Musí teď občanům i podnikům pomoci ze šlamastyky. Máme drahou elektřinu? Zavinila to vláda. Musí teď dotovat (také) ceny. Budou drané bezemisní byty? Určitě se "v rozpočtu najdou" nějaké dotace.

Ekonom Pavel Štěpánek, bývalý člen bankovní rady České národní banky, v článku pro Svět hospodářství připomíná, že úspěšná reforma sestává zhruba ze dvou třetin z výdajových škrtů a z jedné třetiny z růstu daní. Úvahy o rozpočtových škrtech ale u naší vlády zatím výrazně zaostávají. A když jsou nějaké citovány, týkají se zpravidla sociálních výdajů, které ale v případě úspěšných fiskálních reforem zůstaly v poměru k HDP konstantní, jak rovněž připomíná P. Štěpánek.

V prvním čtvrtletí 2019 stát přerozděloval 41,9 procenta hrubého domácího produktu, tedy všeho nového, co se v zemi vyrobilo. O tři roky později už to bylo 46,3 procenta, vypočítává ekonomka Markéta Šichtařová. Rozdíl 4,4 procentní body rozhodně nevyjadřuje zvýšení životní úrovně a bohatství střední třídy. Vyjadřuje její solidárnost. Nikdo není opomenut.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ferenc | čtvrtek 10.11.2022 15:36 | karma článku: 29,97 | přečteno: 841x
  • Další články autora

Jan Ferenc

Náměstek primátora Zdeněk Hřib rozdává z cizího, hlavně sobě

Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu a Pirát, přitlačil ve své kampani proti automobilismu. Přitlačil i v hlouposti svých argumentů. No, argumentů... jsou to spíše taková jen hesla.

11.3.2024 v 10:49 | Karma: 16,16 | Přečteno: 312x | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma: 7,06 | Přečteno: 108x | Diskuse

Jan Ferenc

Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží

Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.

31.1.2024 v 16:06 | Karma: 21,28 | Přečteno: 430x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

ESG nebo ZNHPLSV?

Zkratku ESG mohou naši občané 50+ číst také jako Zprávu o naplňování hlavní politické linie strany a vlády (ZNHPLSV).

22.12.2023 v 17:40 | Karma: 26,50 | Přečteno: 469x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma: 22,57 | Přečteno: 535x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ženíšek může být novým ministrem pro vědu, kývlo i širší vedení TOP 09

9. května 2024,  aktualizováno  18:30

Marek Ženíšek má podle TOP 09 být novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Schválo to širší...

Česká republika by měla mít v Moskvě svého velvyslance, řekl Fiala

9. května 2024  13:03,  aktualizováno  17:54

Česká republika by měla mít podle premiéra Petra Fialy (ODS) v Rusku velvyslance. Obsazení postu...

Poškodí to českou demokracii nejvíc od 1989, odmítla Schillerová volbu poštou

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  17:45

Přímý přenos Poslanci pokračují ve schvalování návrhu koalice na zavedení korespondenční volby pro české občany...

Řidič odmítl zvážení náklaďáku, sto tisíc na pokutu vytáhl z batohu

9. května 2024  17:27

Že ani stotisícová pokuta za odmítnutí zvážení nákladního vozu nemusí být pro některé dostatečně...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 765x
Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Seznam rubrik