A Brave New World

8. 04. 2020 15:57:05
Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

Je to správné, že se odborníci na různé vědy a státníci už teď snaží promýšlet, co a jak dál, až epidemie nemoci covid-19 pomine. Z toho, co zatím stačili říci nahlas, lze usoudit na formování dvou názorových skupin. Podle jedné pandemie svět nezmění. Dokládají to historickými zkušenostmi. Druzí naopak tvrdí, že nastane hluboká, systémová reorganizace společnosti.

Nesuďme nyní, kdo má více pravdy a zvažme rizika. Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

Jednou ze zamýšlených je v Evropské unii Green Deal, Zelený úděl. Vytvoření uhlíkově neutrálního kontinentu do roku 2050. To představuje úplnou změnu ekonomického systému, změnu životního stylu, zvýšení životní úrovně každému a to vše ve jménu zachování přírody a planety. Tento politický program mohl vypadat zajímavě a lákavě loni v červenci, když byl představen. Jenže přišel první strašidelný krok: návrh zákona o uhlíkové neutralitě, který byl předložen na počátku koronavirové krize. Tento zákon totiž mj. kodifikuje vedoucí úlohu klimaaktivistických stran bez ohledu na to, jak dopadnou jakékoliv příští „svobodné“ volby nejen do Evropského parlamentu, ale prakticky i do parlamentů všech členských zemí.

Dalším bodem Zeleného údělu má být zřejmě destabilizace elektroenergetické soustavy likvidací regulovatelných zdrojů – uhelných a jaderných elektráren. Mají je nahradit zdroje obnovitelné (OZE), případně zdroje na zemní plyn. Představme si nějaký výkyv počasí, třeba že na většině evropského území bude týden téměř bezvětří. Mimochodem, to už se jedné zimy stalo. Za jakých podmínek sem tradičně velkorysé Rusko dodá nenadále zvýšené objednávky plynu? Za další „Krym“? Český ústup od uhlí počítá v jedné variantě i s dovozem elektřiny. Ale odkud? Bude-li jí v okolních zemích také nedostatek, nikdo nám elektřinu neprodá. Ona i v našem energetickém zákonu je klauzule, že v případě ohrožení státu, při živelné pohromě apod. vláda může zakázat export elektřiny. Tak, jako zakázala vývoz roušek a ostatního zdravotnického materiálu, dokonce zakázala prodej roušek a respirátorů vlastním obyvatelům, kterým zároveň nošení roušek přikázala. Boj o ně se vedl a někde stále vede celosvětově. Zelený úděl má ovšem změnit i veškerou ekonomiku, průmysl, zemědělství, i finančnictví. Skutečně, komerční banky by měly půjčovat peníze jen podnikům vyrábějícím „udržitelné“ produkty, respektive těm ostatním půjčovat za nevýhodných podmínek. To znamená, že by se z Evropy postupně stáhly energeticky náročné nebo přímo „špinavé“ obory: hutnictví, chemický průmysl, výroba některých stavebních hmot, část zemědělství, automobilový průmysl, apod. Tyto výroby se přesunou do zemí, které si vytyčí jiný úděl, například zvyšovat životní úroveň svých obyvatel či posilovat soběstačnost. Klimaneutrální Evropa tak ztratí kontrolu nad tím, za jakých ekologických parametrů se tam vyrábí a o kolik tedy přibývá CO2 v atmosféře. Stane se závislou na importu řady důležitých výrobků z těchto zemí. Dalším bodem Zeleného údělu je zatížení dovozu „neudržitelných“ výrobků „uhlíkovým clem“. Pro obyvatele se řada dnes běžných spotřebních výrobků buď vytratí z trhu, nebo bude luxusně drahá.

V dnešních Lidových novinách (8.4.) předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová popsala investiční strategii EU na obnovu evropského hospodářství po pandemické krizi. „Prostředky z našeho příštího rozpočtu musíme investovat inteligentním a udržitelným způsobem. /.../ Marshallův plán v této podobě pomůže vybudovat modernější, udržitelnější a odolnější Evropu. A právě taková Unie se může z této krize zrodit – stejně jako se obrodila po každé krizi v naší historii,“ napsala Leyenová.

A jak to vypadá jinde? Čína plánuje stavbu 300 uhelných elektráren. Japonsko chce postavit 22 uhelných zdrojů, 5 hodlá spustit už letos. Uhelné elektrárny budují Jižní Korea, Indie, Filipíny a další země, včetně afrických. Čínu, Japonsko a Jižní Koreu přitom rozhodně nemůžeme počítat mezi rozvojové státy. Jsou to země, které velmi dobře vědí, co činí, proč to činí, i to, jak tím ovlivní životní prostředí.

Představa příští chřipkové pandemie, nebo také živelné katastrofy v Evropě, tak nabývá dosti příšerných obrysů. Může nastat nedostatek pomůcek, strojů, přístrojů, léků i potravin. A potíže s dopravou a zásobováním elektřinou. A zbytek už nechám na spisovatelích sci-fi.

Ti třeba ještě vykouzlí bateriová úložiště s neomezenou kapacitou, vodíkové články do každé domácnosti, mosty a železnice z 3D tiskáren, výškové budovy z panelů z rostlinných vláken... do roku 2030, řekněme.

Anebo si základní, strategické a nepostradatelné obory průmyslu, zemědělství a potravinářství udržíme, zkultivujeme tak, aby škodily přírodě co nejméně, a zajistíme si v Evropě možnost přežití a soběstačnost v tom, co k tomu bude zapotřebí. A Zelený úděl ponecháme jako atraktivní téma spisovatelům sci-fi.

Autor: Jan Ferenc | středa 8.4.2020 15:57 | karma článku: 15.01 | přečteno: 354x

Další články blogera

Jan Ferenc

Náměstek primátora Zdeněk Hřib rozdává z cizího, hlavně sobě

Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu a Pirát, přitlačil ve své kampani proti automobilismu. Přitlačil i v hlouposti svých argumentů. No, argumentů... jsou to spíše taková jen hesla.

11.3.2024 v 10:49 | Karma článku: 16.14 | Přečteno: 300 | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.69 | Přečteno: 108 | Diskuse

Jan Ferenc

Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží

Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.

31.1.2024 v 16:06 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 428 | Diskuse

Jan Ferenc

ESG nebo ZNHPLSV?

Zkratku ESG mohou naši občané 50+ číst také jako Zprávu o naplňování hlavní politické linie strany a vlády (ZNHPLSV).

22.12.2023 v 17:40 | Karma článku: 26.50 | Přečteno: 467 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 593 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 902 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 764

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...