Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Historicky vzato bylo uhlí nutností

Nelze nikomu zazlívat, že povrchovou těžbu hnědého uhlí v severních (a západních) Čechách vidí v souvislostech s budováním socialismu u nás. Největší rozmach těžby a největší zločiny na krajině a zdraví obyvatel skutečně spadají právě do této doby. Mám ale za to, že i kdyby u nás komunisti po válce nevládli, uhlí by v zemi nezůstalo.

Rádi se chlubíme, že české země byly nejvíce rozvinutou provincií někdejšího Rakouska-Uherska. Méně už se připomíná, že v průmyslové vyspělosti výrazně zaostávaly za ostatní Evropou, zejména Velkou Británií a Německem. Bez energie by české země zůstaly zaostalou agrární zemí. Proto již necelý rok po vzniku Československa tehdejší parlament masarykovské republiky přijal zákon o všeobecné elektrisaci, v němž je mj. psáno, že všeužitečné elektrárny mají vznikat na pramenech přírodní energie. Tedy také v uhelných pánvích.
Elektrifikaci Československa zbrzdila hospodářská krize z první poloviny 30. let a pak světová válka. Po ní republika potřebovala obnovit průmyslovou výrobu, napravit válečné škody a – dokončit elektrifikaci země. V 50. letech skutečně byl elektrické energie citelný nedostatek. A tato naše pozice se výrazně nelišila od potíží a potřeb jiných evropských zemí, včetně těch západoevropských.
Varianta, že bychom zůstali evropským skanzenem rurálního rolnického života v Evropě, s výhledem na nějaký turistický ruch někdy ke konci století, nebyla přijatelná. Vlastně ani nikoho nenapadla, když zde existoval silný, mezinárodně ještě stále konkurenceschopný a uznávaný průmysl, jehož podíl na hrubém domácím produktu (tehdy se tomu tak ještě neříkalo) a zaměstnanosti se blížil dvěma třetinám. Nebylo myslitelné postavit politický program, jenž by venkovké obyvatelstvo, přišedší v předválečných letech do měst za prací, odeslal zpátky.
Tak tedy obnova a rozvoj průmyslové ekonomiky. Obnovitelné zdroje v dnešním slova smyslu nebyly k mání. Plyn se vyráběl z uhlí, plynovody neexistovaly. Družba sice fungovala, ale s ropou neměla ještě nic společného. Jaderné elektrárny měly za sebou tak tak poloprovoz. K dispozici byla vodní energie a uhlí. Tím byla tehdy ještě republika bohatá a bylo nadosah. Zaplaťpánbu.
Ne, neobhajuji zupácký komunistický způsob, jakým těžba a další využití uhlí probíhaly. Zločiny na lidech opravdu promíjet nemůžeme. Ale opět podotknu, že se sociálními potížemi plynoucími z těžby uhlí a těžkého průmyslu, vybudovaného na základě jeho dostatku, a s pozdějším útlumem obojího, se potýkaly i mnohé další evropské země či oblasti. Ať už ve Velké Británii, Belgii, nebo v Porýní a Porúří, Lotrinsku, a jinde. A vyřešily je. To nejsou žádné přírodní kalamity, to jsou věci mezi námi, lidmi. Nejen Česká republika, ale i západní Evropa vděčí uhlí za svou dnešní hospodářskou vyspělost a životní úroveň svých obyvatel.
Komunismus už nemáme, uhlí ještě ano. A ekonomiku stále značně na něm závislou. Ukazuje se, že podmínky těžby a zpracování uhlí lze měnit rychleji, než energetickou závislost země. Krušné hory neničilo uhlí, ale exhalace z uhelných elektráren. Byly odsířeny, odprášeny, denitrifikovány nebo odstaveny. Krušné hory oživeny. A to již v 90. letech nákladem vysoko nad 100 miliard (tehdejších) korun, bez haléře státní dotace (Brusel by dnes nevěřil). Namísto státní plánovací komise a politiky „pětiletku splníme“ máme ministerstvo pro životní prostředí, proces schvalování vlivu staveb, repsektive báňské činnosti na životní prostředí, máme zákony chránící soukromé vlastnictví a lidská práva. Máme uhlí a máme potřebu využívat jeho energii. Jsme respektovaným členem evropské elektroenergetické soustavy UCPTE.
Těžba uhlí nebyla zločinem, byla nutností. V současné době už nutností v přísném smyslu slova není. Existují substituty. Proto můžeme diskutovat o tom, zda se další těžba vyplatí, zda to zvládneme sociálně, environmentálně a tak vůbec. Nemáme ani rozkazovací způsoby: tvůj statek se bourá, stěhuješ se do dva plus jedna v paneláku. Tak se to už určitě nemůže odehrávat.
O uhlí by se mělo diskutovat z pohledu budoucnosti. Mnoha tisícům lidí třeba může uhlí zajistit teplý, stálý domov. Importovaná energie se stává nespolehlivou a drahou. Obnovitelné zdroje mají za sebou tak tak poloprovoz…
Budoucnost jako přenesená minulost nefunguje. Limity těžby, stanovené v roce 1991, byly správné rozhodnutí, ale byly rozhodnutím, které řešilo minulost. Perspektivy budoucnosti dnes vypadají úplně jinak.

Vyšlo zkráceně v Lidových novinách

Autor: Jan Ferenc | sobota 14.3.2015 9:51 | karma článku: 11,32 | přečteno: 324x
  • Další články autora

Jan Ferenc

Náměstek primátora Zdeněk Hřib rozdává z cizího, hlavně sobě

Zdeněk Hřib, náměstek primátora hlavního města Prahy pro dopravu a Pirát, přitlačil ve své kampani proti automobilismu. Přitlačil i v hlouposti svých argumentů. No, argumentů... jsou to spíše taková jen hesla.

11.3.2024 v 10:49 | Karma: 16,16 | Přečteno: 312x | Diskuse

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma: 7,06 | Přečteno: 108x | Diskuse

Jan Ferenc

Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží

Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.

31.1.2024 v 16:06 | Karma: 21,28 | Přečteno: 430x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

ESG nebo ZNHPLSV?

Zkratku ESG mohou naši občané 50+ číst také jako Zprávu o naplňování hlavní politické linie strany a vlády (ZNHPLSV).

22.12.2023 v 17:40 | Karma: 26,50 | Přečteno: 469x | Diskuse| Ekonomika

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma: 22,57 | Přečteno: 535x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

K útoku na poslance SPD se přihlásil 17letý mladík. Došlo k dalšímu ničení

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  12:24

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Cyklista vjel do křoví a hlavou narazil do stromu. Přilbu měl, přesto zemřel

5. května 2024  12:07

V sobotu v podvečer řešili jihomoravští policisté dvě dopravní nehody. Na Znojemsku naboural řidič...

Řidič najel do brány Bílého domu, policie to vyšetřuje jako běžnou nehodu

5. května 2024  11:47

Neznámý šofér v sobotu v noci autem najel do brány Bílého domu. Náraz nepřežil. K přímému ohrožení...

Odbory svolávají další protest. Vadí jim změny v zákoníku práce a důchodech

5. května 2024  11:42

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) pořádá 21. května demonstraci na Malostranské...

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 765x
Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Seznam rubrik