Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

4. 11. 2023 12:22:40
Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

Velmi rušno bylo před a hned po zveřejnění návrhu cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o regulovaných složkách cen za elektřinu a plyn. A velmi rušno ještě bude. Vláda opět zavírá oči své a snaží se zavřít oči svým občanům před tím, do čeho se pouští.

Dalo by se napsat, že ten rozruch vyvolala opozice, když nařkla vládu ze lží o velmi slabém růstu cen v příštím roce. Sama přitom nijak pravdomluvná nebyla. Jistě, že za současnou situaci v energetice nemůže jen ona, ale svůj díl viny má a vládě nynější se nedá upřít, že se energetikou zabývá s mimořádnou pozorností, což se o jejích předchůdcích zdaleka říci nedá. Ale její kompetence a rozpory v prohlášeních a konkrétních krocích jsou žalostné.

Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela opozici odvětil, že ceny stoupnou maličko, o jednotky procent, nejvýše o desetinu, a kdo tvrdí opak, jen vyvolává paniku. Na pomoc mu přišel předseda vlády Petr Fiala. To bylo před zveřejněním návrhu ERÚ. Po něm nejhlouběji do paniky spadli Síkela s Fialou. Omráčeni ne tak opozicí, jako návrhem na zvýšení regulovaných cen o 71 procento.

Na svém slibu o nezvýšení celkové ceny „o tak moc“ oba protagonisté trvají. To je špatně, zejména, když se Síkela zaklíná, že žádné překvapení to není, že měl průběžné informace o výpočtech a přípravách v ERÚ. Měl by tedy vědět, že nárůst ceny pro spotřebitele bude velice různý, podle tarifů, fixací a zásobovacího území. Zcela jistě se ozve mnoho spotřebitelů, kterým Síkelův výpočet nebude vycházet, mezi nimi mnoho těch, kterým nebude vycházet sakra hodně. Vláda si může být jista, že tito lidé a politická opozice jí každé procento navíc řádně omlátí o hlavu.

Vláda sůibuje, že růst regulovaných složek ceny bude kompenzován snížením ceny za silovou energii. Toto prohlášení nevyplývá z nějakých trendů, ale ze sezónní zkušenosti. Letos cena elektřiny skutečně klesá, ale díky vlídnému počasí, příznivému pro obnovitelné zdroje energie (OZE), a částečně také díky hospodářskému ochlazování v Číně, která nespotřebovává tolik fosilních paliv jako dříve, takže jsou k mání a jsou levnější. Ale po válce na Ukrajině, která jeden energetický zdroj zarazila, vypukla další na Blízkém východě a hrozí rozrůst se na východ Střední, ze kterého se nyní plyn do Evropy vozí. Jak se zachová Katar nebo Saúdská Arábie vůči Izraeli a vůči Evropě, která jej zatím ještě podporuje? V neposlední řadě roste cena emisních povolenek a záměrem Evropské komise je, aby rostla i nadále. Proto je z trhu stahuje. Cena emisní povolenky EU v posledních pěti letech vzrostla o zhruba 400 procent. To je trend.

Za těchto okolností sázet na burzovní ceny energie a slibovat něco občanům je projev politického zoufalství. Žádnou cenu silové elektřiny vláda nedokáže garantovat (pokud se nerozhodne nerušit cenové stropy). Ba hůře, ona nedokáže garantovat ani tu elektřinu.

To si žádá širší vysvětlení a začněme s ním u Petra Fialy, když pravil, že za tu drahotu může předchozí vláda tím, že blokovala výstavbu jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. A že když se podíváme do zahraničí, vidíme, že tam, kde mají jaderné a obnovitelné zdroje, je energie nejlevnější. Především, výstavbu OZE nikdo neblokoval. Blokla se sama na nedostatku dotací. Nebo-li, podle novořeči, kdo nedotuje, ten blokuje. Za druhé, když vynecháme dva extrémy, prakticky všude v Evropě OZE energii zdražují. Extrémem prvním je Francie, která má 55 % elektřiny z jádra, druhým Španělsko, které má díky slunci a moři kolem dokola mimořádně vhodné přírodní podmínky pro OZE.

Když se podle Fialovy rady podíváme třeba do Německa, uvidíme, že čím více OZE tam budují, tím dražší mají elektřinu. Což o to, lidem, co bydlí poblíž Baltského moře, ještě může být hej. Ale co takoví Bavoři? Němečtí občané odmítají stavby posilujících přenosových linek mezi severem a jihem SRN. Většina Němců už se s myšlenkou dekarbonizace energetiky a jejími politickými protagonisty ve zlém rozešla. Ministr Síkela naopak počítá s posílením linek mezi Německem a Českem. Zřejmě se nepodíval do zahraničí.

Posílená přeshraniční vedení, také s Polskem, mají za úkol dotovat importem naši elektroenergetickou síť v období nedostatečného výkonu vlastních zdrojů. Hlavně těch regulovatelných, systémových. Ty se mají rušit, pokud nejsou jaderné. S tím se oficiálně počítá ve vládním klimaticko-energetickém plánu, zveřejněném v polovině října. Vláda ujišťuje, že elektřina z větrných elektráren od baltského pobřeží bude mimořádně levná, protože tyto zdroje poskytují nárazové přebytky. Kolik bude stát dovážená elektřina, až větrné elektrárny nárazově žádné přebytky, či snad dokonce žádnou elektřinu poskytovat nebudou? To jsou otázky, které vláda nahlas neklade, protože na ně nedokáže odpovědět. Otázky kladou elektrárenští podnikatelé: Kdo bude stavět záložní paroplynové zdroje? Za jakých podmínek a jak dlouho bude možné je provozovat? Odpovědí je ticho.

Tezi, že čím více OZE, tím levnější proud, není nutné rozporovat pouze doporučovanými pohledy do zahraničí. U nás dva roky trvá živelná investiční aktivita do OZE. Cena silové elektřiny kupované na rok dopředu je nyní v Česku zhruba o 230 procent vyšší, než odpovídá průměru let 2014 až 2019. Česká státní společnost ČEPS ve své analýze zdrojové dostatečnosti predikuje nejen deficit v zásobování elektřinou, ale píše také, že při posilování výkonů OZE (na požadovanou hodnotu 10 GW v solárních a 1,5 GW ve větrných elektrárnách do roku 2030, což představuje proti loňskému stavu zhruba pětinásobek v obou případech, dodejme na základě klimatického plánu vlády) bude nutné posílit přenosovou soustavu a distribuční sítě za 400 miliard korun. V tom nejsou započítány náklady na pořízení plynárenské infrastruktury. To jsou další "nižší desítky miliard", které ČEPS musí zaplatit, protože ona je kupcem. To jsou trendy, které na zlevňování elektřiny moc nevypadají.

Svaz průmyslu a dopravy sděluje, že meziroční nárůst regulované složky pro hladinu velmi vysokého napětí podle návrhu cenového výměru nyní činí více než 200 %, tedy trojnásobek. Ve srovnání s rokem 2021 je to zhruba dvojnásobek. Tato profesní organizace není politickou opozicí, málokdy se mýlí a rozhodně nepropadá panice. Jen vidí, že v Německu je elektřina pro podniky dotována až na 1,50 Kč za kWh. A stejně je tam draho, firmy hledí investovat pokud možno jinde, pokud možno ne u nás, kde se zastropovaná cena blíží 6 korunám.

Co nám ERÚ svým návrhem vlastně říká? ERÚ převádí ze státního rozpočtu do faktur spotřebitelů náklady na Green Deal. Některé tam jen vrací poté, co je v energetické krizi na „sebe“ dočasně vzala vláda, tj. hlavně podporu OZE a cenu elektřiny na krytí ztrát v síti. Některé tam zahrnuje tak, jak to vláda ve své/evropské dekarbonizační strategii plánuje. Regulované ceny rostly každým rokem, rostly maličko, o jednotky procent, letos to, pravda, ERÚ vzal opravdu hodně zprudka. Což ale neznamená, že když toto skokové zdražení skousneme, bude zdražování konec. Naopak, růst cen energie je „běh na dlouhou trať“. Tak nepropadejme panice.

Psáno pro deník Svět hospodářství

Autor: Jan Ferenc | sobota 4.11.2023 12:22 | karma článku: 21.75 | přečteno: 516x

Další články blogera

Jan Ferenc

Kupujte byty, nebudou!

Ceny bytů klesají, úroky na hypotéky také. Realitní agenti, developeři a investiční poradci nabádají lid, aby kupoval byty, že levnější už nebudou. Jisté to není, ale stát se to může. Ne že by nebyly vůbec, ale nebudou jen tak.

28.10.2023 v 12:26 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jan Ferenc

Green Deal, aneb regulacemi k prosperitě

Premiér Fiala si postěžoval, že Green Deal nevede k prosperitě. Ursula von der Leyenová mu poděkovala za jeho prosazení. Bude-li Zelený úděl pokračovat jako doposud, k prosperitě se neproregulujeme.

2.10.2023 v 11:23 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 575 | Diskuse

Jan Ferenc

Vláda tlačí na ceny potravin „systematicky“, ale málo

Ceny potravin jako politické téma uchopil předseda vlády Petr Fiala. Na tom samo o sobě není nic špatného. Otázka je, zda tento problém má nějaké politické řešení.

27.8.2023 v 13:07 | Karma článku: 35.78 | Přečteno: 3103 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 77 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.40 | Přečteno: 21231 | Diskuse

Evžen Korec

Další bruselský nesmysl: Zákaz plynových kotlů omezí stovky tisíc českých domácností.

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů.

29.11.2023 v 10:52 | Karma článku: 46.16 | Přečteno: 10186 | Diskuse

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 286 | Diskuse

Tomáš Flaška

Školství stávkovalo, a proč vlastně?

Prý malé platy pomocného personálu, prý málo učitelů, prý nedostatečné investice ... všechno to má jeden jediný společný faktor, a to jsou chybějící peníze.

28.11.2023 v 10:05 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1017 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 775

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...