Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Green Deal, aneb regulacemi k prosperitě

2. 10. 2023 11:23:49
Premiér Fiala si postěžoval, že Green Deal nevede k prosperitě. Ursula von der Leyenová mu poděkovala za jeho prosazení. Bude-li Zelený úděl pokračovat jako doposud, k prosperitě se neproregulujeme.

Po čtyřech letech od vyhlášení nedokázala takzvaná Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) nasměrovat země EU k inovacím a proměnám ekonomiky. Řekl to předseda vlády Petr Fiala na konferenci o Zelené dohodě, udržitelnosti, energetice a dobrých příkladech v Česku, které se zúčastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta v odpověď Fialovi poděkovala za přístup ČR při schvalování plánu realizace Zelené dohody. Řekla: „Za vašeho předsednictví v Evropské unii jste sehráli klíčovou roli ve schválení Fit for 55, což je hlavní pilíř Green Dealu.“

Setkání obou státníků se odehrálo v přátelské atmosféře, chtělo by se napsat agenturním slangem. S méně přátelským prostředím se už ale Zelený úděl setkává mezi občany a podnikateli Evropské unie. Konkrétní opatření už dopadají velice citelně na jejich životní úroveň i na jejich podnikatelská úsilí a obchody. Německý automobilový průmysl ztrácí konkurenční schopnost, rostoucí ceny energie pohánějí inflaci, 80 % německých voličů ztratilo důvěru k tamní straně Zelených a skoro stejně i k vládě. Nizozemští sedláci založili novou a na venkově úspěšnou stranu proti omezování chovu dobytka. Francouzský prezident Emmanuel Macron na jaře vyzval Evropskou komisi a Evropský parlament ke zpomalení přijímání nových regulací, protože národním ekonomikám dává docela zabrat přizpůsobení těm již platným.

U nás si zatím žádná politická ani podnikatelská organizace nedovolila vzít Zelený úděl do úst. V tomto kontextu bylo úterní vyhlášení premiéra vskutku hrdinským počinem. Podobných už má předseda vlády na kontě několik. Kdo čekal skutek, čekal marně. Petr Fiala, ministr Martin Kupka a celá ODS si na sociálních sítích mohou stokrát připisovat zásluhy o zmírnění návrhu na novou automobilovou normu Euro 7, ale protest zvedlo a ke skutku se odhodlalo až nyní předsedající Španělsko podporované Itálií a Německem. Připojit se k silnějším a hlavně odhodlanějším zase takové hrdinství není.

Leyenová tvrdí, že Green Deal „...je postavený tak, že položí základy budoucí prosperity.“ Už z pohledu ekonomického je pravdě blíže premiér Fiala. Podobně jako Euro 7, tak i celý Green Deal jsou almanachem omezení, regulací a zákazů. Taková politika k prosperitě nikdy nevedla. Efektivní ochrana přírody z prosperity naopak vycházela. Můžeme vnímat jako (ekonomický) paradox, když se velké korporáty ochotně podvolují Green Dealu, ale naopak orodují za uvolnění (liberalizaci) zákonů o manželství s tím, že to podpoří prosperitu.

Nelze jednoznačně tvrdit, že každá regulace ochromí ekonomiku či nějaké odvětví. Je-li nasazována v přiměřené míře a vhodný čas, může přinést když ne přímo prosperitu, tak třeba technický pokrok. Příkladů by se našlo více, ale po ruce je třeba zrovna automobilový průmysl a postupné přijímání norem Euro až do čísla 5. Jenže pak už následovaly zákazy vjezdu do měst autům, které nesplňují Euro 6. To není ani pokrok, ani základ prosperity. V energetice bylo regulacemi v 90. letech dosaženo odsíření a odprášení elektráren a tepláren. Důsledkem bylo výrazné ozdravění vzduchu, lesů, vod a strání. Zároveň dodávky energie zůstaly spolehlivé a její ceny se nestaly ekonomickým problémem. Nestálo to ani haléř státních dotací. Nyní nastalo období zákazu spalování uhlí, posléze i zemního plynu, a povolené množství emisí je tak malé, že ještě ani nevíme, jak je změřit. Ceny energie jsou problémem ekonomickým i sociálním. Bez dotací by se elektřina stala vzácností.ą

Každá regulace či zákaz v první řadě vybudí snahu se jim vyhnout a je obejít. V průmyslu vidíme vynucená zastavení, zrušení, vystěhování výrob. U občanů protesty, neposlušnost, žaloby proti zásahu do majetkových a osobních práv. Němečtí průmyslníci žádají po ministru průmyslu a klimatu Robertu Habeckovi dotace na ceny elektřiny. Není to nic menšího, než obcházení a popírání Green Dealu. Čeští spotřebitelé se masově vrhají do obnovitelných zdrojů se státní dotací, čímž se v první řadě vyhýbají důsledkům Zeleného údělu, jímž jsou stále rostoucí ceny elektřiny. Ty na ně stejně dopadnou, až jejich domácím a komunitním OZE dojde „palivo“ a vybijí se baterky. Je v tom celém základ pokroku a prosperity?

Ale ano, je. V inteligentních přenosových a distribučních sítích, například. Ale než se k nim dopracujeme, reálně hrozí, že budou základy pokroku a prosperity rozmetány regulacemi a zákazy.

Psáno pro Svět hospodářství

Autor: Jan Ferenc | pondělí 2.10.2023 11:23 | karma článku: 26.30 | přečteno: 575x

Další články blogera

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 516 | Diskuse

Jan Ferenc

Kupujte byty, nebudou!

Ceny bytů klesají, úroky na hypotéky také. Realitní agenti, developeři a investiční poradci nabádají lid, aby kupoval byty, že levnější už nebudou. Jisté to není, ale stát se to může. Ne že by nebyly vůbec, ale nebudou jen tak.

28.10.2023 v 12:26 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jan Ferenc

Vláda tlačí na ceny potravin „systematicky“, ale málo

Ceny potravin jako politické téma uchopil předseda vlády Petr Fiala. Na tom samo o sobě není nic špatného. Otázka je, zda tento problém má nějaké politické řešení.

27.8.2023 v 13:07 | Karma článku: 35.78 | Přečteno: 3103 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 77 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.41 | Přečteno: 21437 | Diskuse

Evžen Korec

Další bruselský nesmysl: Zákaz plynových kotlů omezí stovky tisíc českých domácností.

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů.

29.11.2023 v 10:52 | Karma článku: 46.16 | Přečteno: 10188 | Diskuse

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 288 | Diskuse

Tomáš Flaška

Školství stávkovalo, a proč vlastně?

Prý malé platy pomocného personálu, prý málo učitelů, prý nedostatečné investice ... všechno to má jeden jediný společný faktor, a to jsou chybějící peníze.

28.11.2023 v 10:05 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1020 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 775

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...