Daň z odebrané hodnoty

27. 05. 2023 14:59:01
Bydlet ve vlastním je hlavně jistota, míní bydlící ve vlastním i nebydlící ve vlastním, kteří by ale chtěli. Něco na tom jistě je, ale je toho čím dál méně.

Vláda navrhuje ve svém konsolidačním balíčku představeném 11. května na tiskové konferenci zvýšení daně z nemovitosti, aby si z majetku lidí přišel na své také státní rozpočet, nejen obecní v místě, kde nemovitost stojí. Kalkuluje s tím, že když loni obce vybraly na této dani zhruba 14,5 miliardy korun, stát by mohl po zvýšení vybrat dalších 8 miliard korun, a ty že si jako nechá. Spíše než navýšení stávající daně z nemovitosti jde tedy fakticky o uvalení nové daně – daně „státní“ vedle té již vybírané daně „obecní“.

Liberální ekonomové proti domovní dani protestují z filosofického pohledu. Daní se cosi, co bylo pořízeno z jednou- i vícekrát již zdaněných příjmů vlastníka nemovitosti. Nemají rádi přímé daně, přitom daň z nemovitosti je jednou z nejpřímějších. Praktičtí ekonomové říkají, že zdanění majetku je ve světě docela normální a mnohem vyšší než u nás, tak směle do toho. Vlastníci nemovitostí se s daní více méně smířili, a to právě proto, že putuje do obecního rozpočtu. Obce se z vybraných peněz starají o obecní blaho, které vlastník nemovitosti snadno rozpozná, pocítí a může kontrolovat, často i ovlivnit. Může chodit na zasedání zastupitelstva, nebo se chodí koukat na nástěnku, na které si může přečíst všechna důležitá úřední oznámení. A ví: postaví „nám“ sem vodovod, vyasfaltují „nám“ tady chodník, vyčistí „nám“ kanalizaci, budou „nám“ častěji vysypávat popelnici, rozšíří ulici a postaví „nám“ za zahrádkou velkosklad. Prostě má přehled. Nač použije vybranou daň stát, co ten „nám“ za to pořídí, se pan domácí dozví sotva.

Lidé se smířili s domovní daní také proto, že není nijak vysoká. Mnozí by se zřejmě smířili i s novou státní daní, protože ani ta nebude až tak vysoká, i když řadu vlastníků nemovitostí, kteří nejsou nijak movití, může zasáhnout docela citelně. Jenže co už se nehlásí, pro majitele nemovitostí to nebude nová daň poslední.

Od roku 2027, podle rozhodnutí Evropské komise, které schválil Evropský parlament, na ně padne povinnost nakupovat emisní povolenky za vytápění budov. Protože v našem mírném pásmu jsou všechny obytné budovy vytápěné a protože nikdy vytápění nebude zcela bezemisní, stávají se povolenky novou daní za bydlení.

Ještě není konec. Další povinností majitelů nemovitostí bude zateplit je a osadit fotovoltaickou elektrárnou, bude-li to možné. Rozhodl o tom nedávno Evropský parlament Termín: do roku 2033 zlepšit emisní vlastnosti domu, do roku 2050 docílit bezemisního domu. To se týká i domů starších. V mnoha, ba dokonce ve většině případů to bude představovat nutnost rekonstrukce stavby i systému vytápění, zavedení jiné elektroinstalace, přepracování připojení k elektrické síti, apod. Náklady ve statisících až milionech korun. Stát slibuje dotace, ale jen těm chudým, stavební spořitelny slibují výhodné úvěry všem. Ekologové slibují úspory, ty jsou však zatím jen iluzorní. Pokud se z domova nestane energetický ostrov, sníží se možná spotřeba elektřiny, ale stoupne její cena a budou stoupat poplatky za připojení. Případné skutečné úspory padnou na splátky dlouhodobých úvěrů. Co je ale podstatné: kdo tuto povinnost nepodstoupí, tomu se drasticky sníží hodnota jeho „jistoty“, totiž vlastní nemovitosti. Je možné, že až na nulu, neboť se stane neprodejnou. Protože máme už celkem bohaté zkušenosti s neustálým zesilováním ekologických požadavků, které se budou stupňovat s tím, jak začne být stále zřejmější, že vyhlášené cíle nelze splnit, celá věc v případě neuposlechnutí může končit... tučnými pokutami nebo demolicí klimaticky škodlivého objektu...?

Ne vše je již rozhodnuto. Že se ale výše popsané výdaje a vynucené rekonstrukce na majitele realit povalí, je nevyhnutelné. Pokud se povinnost rekonstrukce bude vztahovat i na objekty určené k rekreaci, tedy na chaty a chalupy, o čemž se také uvažuje, občané budou muset zateplit více domů než jeden. Spousta takových se začne prodávat, což opět srazí jejich už tak vytunelovanou hodnotu. Pokud se ovšem takový dům vůbec bude smět prodat. Zatím se z něj tedy bude připlácet státní daň. Dokud bude z čeho.

Autor: Jan Ferenc | sobota 27.5.2023 14:59 | karma článku: 43.30 | přečteno: 5400x

Další články blogera

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 89 | Diskuse

Jan Ferenc

Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží

Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.

31.1.2024 v 16:06 | Karma článku: 20.55 | Přečteno: 414 | Diskuse

Jan Ferenc

ESG nebo ZNHPLSV?

Zkratku ESG mohou naši občané 50+ číst také jako Zprávu o naplňování hlavní politické linie strany a vlády (ZNHPLSV).

22.12.2023 v 17:40 | Karma článku: 26.27 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 531 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 2166 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 391 | Diskuse

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 81 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Držím pěsti zemědělcům

Taky jste slyšeli tu řečnickou otázku, o co prý vlastně zemědělcům jde, když zisky mají pořád dobré?

19.2.2024 v 13:15 | Karma článku: 47.63 | Přečteno: 11243 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

18.2.2024 v 22:20 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 94 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 767

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...