Hospody, které nekrachují

22. 05. 2023 19:36:44
Hospod prý valem ubývá, hlavně na venkově. A bude prý ubývat ještě valeji po zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na pivo. Jenže to závisí na tom, na čem závisí hospoda.

Jezdívám do jedné vesničky, ukryté v hlubokém údolí potůčku, jenž je přítokem řeky Svitavy. Potoční řadová, řekl by urbanista. A na březích toho potůčku kvete nejen rozrazil (v originále na březích řeky Svratky, já vím, pane Nezvale, ale jsme stále v tom regionu), tedy kvete tam také hospůdka, jež má otevříno v pátek a v neděli. Jinak ne. Když náhodou někdy paní hostinská nemůže, rozhlásí se to místním rozhlasem.

Úplně to stačí k tomu, aby se v hospůdce v pátek sešla mládež, která pracuje a studuje přes týden „ve městě“ a na sobotu neděli jezdí domů nebo k dědovi a babičce. V neděli mladí odjedou a hospodu ovládnou dědové a babičky. I pan starosta se často zastaví. Probírají se ti mladí, ale také změny ordinačních hodin, co na co zabírá, kdo co nového postavil nebo opravil, kde co nebo koho sehnat, co byste vy potřebovali opravit nebo postavit, kdo to umí a pomůže vám s tím. Účastním se obou těchto seancí a už mnohokrát jsem položil na stůl klíče od branky do zahrádky. Za pár týdnů jsem přijel, klíč našel ve schránce a na zahrádce pokáceno, vyčištěno, zasazeno či opraveno, jak domluveno, a ani jediné jablko ze stromu nechybělo. Rybízy nám totiž neožírá místní všeuměl pan soused Duchoslav, ale jelínek osmerák, už jsme ho přitom přistihli. Myslel si, že nejsme doma, ale to se spletl. Vyjela po něm moje žena a myslím, že už nepřijde.

Říkáte si: No jo, venkov. Tedy vězte, že podobnou hospůdku máme také u nás na pražském sídlišti. Ta má otevřeno denně, ale až v podvečer. Což zase úplně stačí k tomu, abychom tam probrali, co den dal a vzal, a jinak v zásadě totéž, co v té vysočinské vesničce. Jenže se také fotříci pravidelně každou sobotu ráno scházejí na místním hřišti, aby si v zimě s tenisákem zahráli hokej, v létě fotbálek. Domluví si společně pronájem kurtů a jdou si takhle ve čtvrtek pinknout tenis. O víkendu se kluci domluví a vyrazí na ryby. Pravidelně, většinou ve čtvrtek, to schytám já za své komentáře. Ale také obdržím dobré rady, o čem by se v tom Světě hospodářství mělo napsat. Hlavně pravdu. Když něco nevím z nějaké odbornosti, dostane se mi potřebných znalostí, nebo se někdo někoho zeptá a dá mi vědět. Kromě rybářů a sportovců tu máme také pejskaře a morčatáře, motorkáře a kolaře, malíře pokojů, elektrikáře s kulatým razítkem, osmkrát certifikovaného stavebního inženýra, kadeřnici, zdravotní sestřičku, účetního a daňového poradce s vlastním softwarem, zubní laborantku, pravicového extrémistu, kulturistu, umrmlaného důchodce, učitelku z mateřské školky, učitelku ze základní školky, profesora tělocviku ze střední školky, profesora filosofie z vysoké školky, středového levičáka, profesionálního uklízečku, likvidátora pojišťovny už bez razítka, obchodního ředitele, provozního ředitele, garážmistra, beznohého hokejistu paralympionika, flétnistu, přistěhovalce ze Slovenska, přistěhovalce z Ukrajiny, tři Moravce, a tak dále...

S jídlem se to řeší tak, že spolustolovníci „něco přinesou“. Hostinský zařídil mikrovlnnou troubu, elektrickou horkovzdušnou troubu, dvouplotýnkový vařič a remosku. Tak se něco upeče, ugriluje nebo už hotového ohřeje. Jednou ty, příště já. A někdy taky něco ulověj. Ale to jen vzácně, protože ten nejlepší rybář ty nejkrásnější úlovky zase pouští zpátky do vody.

Co je ale důležité. Žádná hokejová ani fotbálková liga, tenisový turnaj, vědecké kolokvium nebo soutěž v špikách by neexistovaly, kdyby nebylo té hospůdky, zřízené z kočárkárny jednoho paneláku. A platí to i obráceně.

Jak už jsem naznačil, není to jen pánský klub, chodí sem i dámy, manželky, kamarádky a pejskové. Takže se tu plká, probírá a řeší kdeco.

Jediné, co jsme zatím fakt neřešili, je ta DPH na to pivo.

Psáno pro deník Svět hospodářství

Autor: Jan Ferenc | pondělí 22.5.2023 19:36 | karma článku: 22.74 | přečteno: 992x

Další články blogera

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 88 | Diskuse

Jan Ferenc

Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží

Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.

31.1.2024 v 16:06 | Karma článku: 20.55 | Přečteno: 414 | Diskuse

Jan Ferenc

ESG nebo ZNHPLSV?

Zkratku ESG mohou naši občané 50+ číst také jako Zprávu o naplňování hlavní politické linie strany a vlády (ZNHPLSV).

22.12.2023 v 17:40 | Karma článku: 26.27 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 531 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 2157 | Diskuse

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 391 | Diskuse

David Kunc

Ud8losti v ekonomice v 8. týdnu

Vyšel zápis z posledního jednání FEDu, a z něj plyne, že americká centrální banka zatím neplánuje snižovat sazby Německo má větší ekonomiku než Japonsko

25.2.2024 v 22:49 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 81 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Držím pěsti zemědělcům

Taky jste slyšeli tu řečnickou otázku, o co prý vlastně zemědělcům jde, když zisky mají pořád dobré?

19.2.2024 v 13:15 | Karma článku: 47.63 | Přečteno: 11243 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 7. týdne

Silný pokles naší inflace a pomalý pokels té Americké. Souvisí tyto dva pohyby s tím, že americká ekonomika stále "jede", kdežto ta naše se "vleče"? Odpověď najdete v textu níže

18.2.2024 v 22:20 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 94 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 767

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...