Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Za ekocidu do kriminálu

27. 04. 2023 12:39:19
Cílem aktivistů je uzákonit ekocidu jako pátý zločin uznávaný Mezinárodním trestním soudem. To aby se lidi víc báli.

Evropští Zelení jednají s europoslanci o začlenění nového zločinu do evropského trestního práva. Dali mu jméno ekocida. Cílem aktivistů je uzákonit ekocidu jako pátý zločin uznávaný Mezinárodním trestním soudem. Doplnil by tak čtyři již existující – zločin proti lidskosti, genocidu, válečné zločiny a zločin agrese.

Znamenalo by to, že politici či korporace zodpovědné za ekocidu by mohli být trestně stíháni podle mezinárodního práva. Týkalo by se to například ekologických katastrof způsobených ropnými skvrnami, znečištěním plasty, rybolovem při mořském dně nebo hlubinnou těžbou.

Všechny podobné události jsou už nyní ve všech členských zemích EU důsledně vyšetřovány, ať už jako nehody, nebo jako trestné činy. Ve druhém případě obvykle padají i sankce. Zkušenosti se Zelenými, s rozpínavostí jejich požadavků a ideologie, nutně vedou k podezření, že nová definice ekocidy má usnadnit trestní stíhání politiků, korporací a firem za to, že pro ochranu klimatu dělají málo a pomalu. Případně za jiné zločiny, jako třeba frakování ropy, těžbu uhlí, provozování uhelných elektráren, výstavbu dálničního obchvatu, padesátikilometrovou rychlost ve městech, splavnění řeky, ježdění autem na naftu, aj. Zelení své ideologii meze nekladou. Poslanci Evropského parlamentu už vůbec ne. Co kdyby je za rok a půl ti Zelení nechtěli znovu volit?

„V reakci na soudní spory v oblasti klimatu a životního prostředí, kterých jsme byli svědky, se objevila naléhavost tyto problémy legislativně ukotvit a vyjasnit,“ přiznala bez obalu europoslankyně za frakci Zelených a předkladatelka návrhu Marie Toussaintová. „Je to historický moment! Europarlament jednotně podporuje můj návrh zakotvit ekocidu do evropského práva.“

Aktivisté sice už hezkou řádku podobných soudních procesů vyhráli, ale nastal čas přiložit pod kotlem, vykázat politickou aktivitu a zvýšit strach ve společnosti. Za ekocidu může padnout i trest odnětí svobody.

Kdysi, když Evropské komisi (EK) předsedal José Manuel Barroso, předsevzala si Evropská unie, že se stane světovým vůdcem v inovacích, nových technologiích a znalostní ekonomice. Ponechme stranou, že se to moc nedařilo, chyběly peníze i lidský potenciál. Totálním pohřbem těchto ambicí však byl nástup Ursuly von der Leyenové do čela EK v roce 2019. Ta před poslanci přednesla své vize Zeleného nového údělu, a ti ji na to konto zvolili předsedkyní.

Výsledkem její dosavadní politiky je, že se Evropa stala světovým lídrem v buzeraci. Vyhlášené a schválené plány, normy, limity a předpisy na ochranu klimatu se průběžně zpřísňují, rozšiřují, procenta zvyšují a termíny krátí. Na podnikatelské subjekty dopadají nové a nové povinnosti, naposledy například vykazovat nefinanční výkazy ESG podle norem CSRD. Na občany také, například zvažovaný zákon o povinnosti renovovat, zateplit a solárně elektrifikovat domy sto let nazpátek. Sem patří i zákazy spalovat uhlí, jezdit autem na benzín a naftu, v Německu nakupovat plynové kotle k vytápění domů. Taxonomie určuje bankám, koho smějí financovat a pojišťovnám, koho smějí pojistit. Ale ty se z toho radují, protože poslušnost jim zajistí prosperitu a ochranu před bankroty.

Výsledkem této direktivní politiky je drahá energie, vysoká inflace a pokles podnikatelské aktivity. V tom posledním bodě ne všude, ale chemické továrny omezují nebo ruší výrobu energeticky náročných produktů, provoz omezují zpracovatelé hliníku, podle jednoho průzkumu 23 % firem z automobilového průmyslu zvažuje přesun výroby mimo EU.

K inovačnímu prvenství měla zásadně přispět zelená energetika. Končí to tak, že montážní firmy usilovně přemýšlejí, jak inovovat dodavatelské vztahy, aby se jim podařilo dostat klíčové komponenty k fotovoltaickým elektrárnám z Číny. Továrny na baterie do elektroaut budou evropské podniky stavět v Severní a Jižní Americe. Evropský Airbus rozšiřuje výrobu v Číně.

Svaz německého průmyslu (BDI) varoval před klesající konkurenceschopností Německa. Zdejší průmysl potřebuje omezení byrokracie, výrazné snížení daní a zajištění spolehlivých a cenově dostupných dodávek energie, prohlásil Sigfried Russwurm, předseda BDI.

Direktivně řízená ekonomika se nemůže stát lídrem v inovacích, znalostech, pokroku a bohatství. Možná v té dekarbonizaci.

A ještě v něčem. Evropská komise jeví snahy co nejvíce do sebe centralizovat řízení ekonomiky a společnosti. V tomto oboru se přiblíží světovému lídru – Čínské lidové republice. Ale nikdy jej nepředstihne, dokud tu máme svobodné volby.

Leč nejásejme. V orgánech EU probíhá proces institucionalizace boje proti dezinformacím. Možná to skončí tlachocidou jako šestým zločinem proti lidstvu.

A zase jsme došli, už obligátně, k té finální fázi – kontrole myšlení. Autor se omlouvá čtenářům, jestli je to už trošku nudí. Není to ale jeho vina, že touto pointou končívá stále častěji.

Autor: Jan Ferenc | čtvrtek 27.4.2023 12:39 | karma článku: 25.07 | přečteno: 584x

Další články blogera

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 516 | Diskuse

Jan Ferenc

Kupujte byty, nebudou!

Ceny bytů klesají, úroky na hypotéky také. Realitní agenti, developeři a investiční poradci nabádají lid, aby kupoval byty, že levnější už nebudou. Jisté to není, ale stát se to může. Ne že by nebyly vůbec, ale nebudou jen tak.

28.10.2023 v 12:26 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jan Ferenc

Green Deal, aneb regulacemi k prosperitě

Premiér Fiala si postěžoval, že Green Deal nevede k prosperitě. Ursula von der Leyenová mu poděkovala za jeho prosazení. Bude-li Zelený úděl pokračovat jako doposud, k prosperitě se neproregulujeme.

2.10.2023 v 11:23 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 575 | Diskuse

Jan Ferenc

Vláda tlačí na ceny potravin „systematicky“, ale málo

Ceny potravin jako politické téma uchopil předseda vlády Petr Fiala. Na tom samo o sobě není nic špatného. Otázka je, zda tento problém má nějaké politické řešení.

27.8.2023 v 13:07 | Karma článku: 35.78 | Přečteno: 3103 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 77 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.40 | Přečteno: 21294 | Diskuse

Evžen Korec

Další bruselský nesmysl: Zákaz plynových kotlů omezí stovky tisíc českých domácností.

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů.

29.11.2023 v 10:52 | Karma článku: 46.16 | Přečteno: 10187 | Diskuse

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 18.90 | Přečteno: 286 | Diskuse

Tomáš Flaška

Školství stávkovalo, a proč vlastně?

Prý malé platy pomocného personálu, prý málo učitelů, prý nedostatečné investice ... všechno to má jeden jediný společný faktor, a to jsou chybějící peníze.

28.11.2023 v 10:05 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1017 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 775

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...