Změní se čas, což znamená, že se nic nezměnilo

24. 03. 2023 17:04:33
Tuto neděli nad ránem se opět změní čas na letní čas. Původně se tak naposledy mělo stát v roce 2019. Jenže tehdy to chtěla jen nepodstatná 84 procenta občanů EU.

Evropská unie, zejména Evropská komise, vykazují značnou akceschopnost při tvorbě a přijímání směrnic, které se týkají bezpečnosti, ochrany klimatu a záchrany planety. V takových případech jdou věci rychle. Jak k cíli dospět a co to bude stát, s takovými podrobnostmi se neztrácí čas. Odhlasuje se Směrnice (noviny píší „Státy EU se dohodly na...“), v ní je stanoven cíl, termín a sankce, sankce, sankce.

Když něco chtějí občané EU jen tak, sami od sebe, nastanou nepřekonatelné obtíže. Kdyby náhodou nenastaly, tak se vytvoří. Flagrantním příkladem je střídání letního a greenwichského času. V roce 2018 Evropská komise předložila návrh směrnice, která rokem 2019 počínaje měla střídání časů ukončit. Nestalo se.

Občané („prostí“, jak se trefně někdy dodává) nemají v EU svou stranu, frakci, lobby. A především, střídání času se nepojí se základním úkolem EU, tj. záchranou planety. Původním cílem vyhlašování letního času byly energetické úspory. Ty jsou dnes tak droboučké, že nestojí za řeč. Možná, že kdyby 97 % vědců odhlasovalo, že střídání času má negativní vliv na provoz obnovitelných zdrojů, věci by se pohnuly. Jenže slunce nad fotovoltaickými elektrárnami vychází a zapadá tak, jak vypozoroval už Galileo Galilei a vypočítal starý Isaac Newton, bez ohledu na to, jestli je 8 hodin nebo devět.

Evropská komise v roce 2018 kvůli sílící kritice střídání času uspořádala veřejné konzultace. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR dorazilo 4,6 milionu odpovědí. Pro zrušení změn času se tehdy vyslovila 84 procenta respondentů. Asi to bylo málo.

Někteří experti navíc poukazují na dopady časových posunů na lidské zdraví. Výzkumu biorytmů se věnovala například bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Podle ní přechod na letní čas s „chybějící hodinou“ způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Někteří lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. Přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá. Podle jiných průzkumů je těchto nepřizpůsobivých občanů v populaci zhruba čtvrtina. Podle dalších ani těm přizpůsobivějším letní čas nesvědčí. Což je ovšem unijním orgánům buřt. Asi že o tom vědci ještě nehlasovali.

EU si na celoročně jednotný čas nechala udělat i vědecké expertízy. Vychází z nich, že by se vůbec nic nestalo ani v energetice, ani v průmyslu, ani v dopravě, ani v parlamentech a vládách či kancelářích obecně.

Leč, navzdory lékařským doporučením bylo rozhodnutí o střídání času vytlačeno dodatečným dotazem, zda trvale ustanovit čas letní nebo greenwichský. Byla to eurounijní byrokratická potměšilost, protože bylo jasné předem, že právě na tom se populace neshodne. A když není shoda, tak jaksi nelze...

Ten dotaz byl zcela zbytečný. Letní čas je jen spekulace rozhodovací a vládnoucí třídy. Původní greenwichský sice také lze označit za pouhý lidský konstrukt, ale má dvě výhody. Předně, už několik století spolehlivě funguje na celé planetě. Za druhé, je vypočten z pohybů Země kolem Slunce. Podle toho byl globus rozdělen na poledníky, což znamená, že poledne na poledníku je skutečně v poledne. Lidé jsou navyklí podle Slunce žít a pracovat.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 % dotázaných. Celkem 24 procenta respondentů si přálo trvale zimní (tedy greenwichský) čas a 44 procenta letní. Že prý mohou za denního světla déle sportovat a užívat si radovánek po práci. Je otázka, jak dlouho by to vydrželi – viz lékařské výzkumy.

Nicméně, ani jedna skupina pro/proti nedosáhla rozhodující většiny. Sportovci zcela opomíjejí např. lidi pracující na směny (zhruba 25 % zaměstnanců). Kdo někdy pracoval v noci, ví, jak úpěnlivě se očekává svítání a východ Slunce, které zahání únavu a ospalost. Důležitý je však onen záměrně vyvolaný rozkol v občanstvu.

V podstatě výsledkem dodatečného a zcela zbytečného dotazu je, že se tuto nadcházející neděli opět bude posouvat čas, což opět nas... nadchne nepodstatná 84 procenta občanů EU, to je pět lidí ze šesti. A to jen proto, aby 44 % občanů (4,4 člověka z deseti) mohlo dlouho do noci sportovat, a hlavně, aby se s tím časem nejméně do roku 2026 nemuselo nic dělat.

Autor: Jan Ferenc | pátek 24.3.2023 17:04 | karma článku: 23.07 | přečteno: 443x

Další články blogera

Jan Ferenc

Den, kdy defíni začali testovat vědce

Systém generování obrázků Google Gemini, údajně s citem pro ohleduplnost a politickou korektnost, vytvořil několik obrázků černochů a jiných neárijských lidských ras v historických uniformách německých nacistů.

26.2.2024 v 12:05 | Karma článku: 6.03 | Přečteno: 88 | Diskuse

Jan Ferenc

Problém je, jak se s bohatstvím odebraným bohatým naloží

Téma majetkové nerovnosti se neustále vrací. I nyní, v době inflace a krizí, na nichž bohatí ještě více vydělali, než chudí zchudli. Přerozdělením bohatství se ale žádné nové bohatství nevytvoří. Ani pro ty chudé.

31.1.2024 v 16:06 | Karma článku: 20.55 | Přečteno: 414 | Diskuse

Jan Ferenc

ESG nebo ZNHPLSV?

Zkratku ESG mohou naši občané 50+ číst také jako Zprávu o naplňování hlavní politické linie strany a vlády (ZNHPLSV).

22.12.2023 v 17:40 | Karma článku: 26.27 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma článku: 22.57 | Přečteno: 531 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Ať už jim letadlo v Rusku konečně spadne, nad mrtvými brečet nebudu

Letět letadlem v Putinové říši je o život. Západní sankce fungují a letounům chybí náhradní díly. Známý to zhodnotil velmi razantně. Podle něj je otázkou času, kdy Rusům nějaké letadlo spadne a budou mrtví. Obětí litovat nebude.

28.2.2024 v 16:42 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 299 | Diskuse

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (II. část)

Když jsem jela uprostřed týdne do práce, pípla mi smska od R., v níž bylo kusé sdělení, že v důsledku neplnění školních povinností starších dětí jim až do jejího návratu má být zakázána veškerá elektronika.

28.2.2024 v 16:18 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 425 | Diskuse

Lukáš Burget

Středoškoláci by nešli bránit Českou republiku. Ale za co vlastně mají chtít bojovat?

Server Seznam Zprávy přinesl svůj průzkum, dle kterého dnešní středoškoláci většinově odmítají vojenskou službu a dokonce i odmítají účast na obraně České republiky! Tímto skandálním stavem jsme vinni my všichni.

28.2.2024 v 15:30 | Karma článku: 30.92 | Přečteno: 617 | Diskuse

Sylva Řiháková

Jak jsem byla (téměř) napadena na pozici vychovatelky v dětském domově (I. část)

Před časem jsem nastoupila jako vychovatelka v jednom dětském domově. Už při prvním setkání s vedením jsem si vyslechla informace, které byly varovné, ale v co se to celé nakonec vyvrbí, by mě nenapadlo ani v nejhorší fantazii.

28.2.2024 v 14:05 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 1719 | Diskuse

Vlastík Fürst

Dosáhnout míru je podle Andreje Babiše snadné

Andrej Babiš se podle iDNES.cz včera neúspěšně pokoušel prosadit, aby „Sněmovna jednala o výzvě prezidentovi Petru Pavlovi a premiérovi Petru Fialovi k uspořádání mírové konference o Ukrajině.“

28.2.2024 v 10:15 | Karma článku: 26.60 | Přečteno: 394 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 767

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...