Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Zkrácení valorizace důchodů je nemravné, ale lze se na něm domluvit

27. 02. 2023 17:02:23
Příští valorizace důchodů by neměla kompenzovat celých zhruba 10 % letos očekávané míry inflace, ale pouze necelá 4 procenta. Že prý stát na to nemá. Ono šetřit se musí, ale úplně fér to není.

Je to za cenu porušení společenské smlouvy, která stanovuje, že důchodci za svou celoživotní službu a celoživotní odvody státu nebudou kráceni na svém základním a nevelkém životním standardu, který se dnes pohybuje kolem 40 % průměrné hrubé mzdy.

První otázka musí formulovat, zda jde o jednorázovou úpravu této smlouvy z důvodu „náhlého a nečekaného“ růstu míry inflace, nebo zda půjde o jednostrannou výpověď. Nebo-li, zda nový obmýšlený vzorec inflační doložky je jen protentokrát, nebo nafurt. Jelikož se jedná o změnu příslušného zákona, hrozí druhá varianta.

I kdyby šlo o variantu číslo jedna, vytvoří tak zub v grafu následování důchodů průměrné mzdy, zub v koupěschopnosti jisté části (2,4 milionu) občanů v poměru k ekonomicky aktivní části (zhruba 6 milionů) občanů, který se sotva kdy podaří zarovnat.

Morální potíž spočívá v tom, že úpravu valorizační doložky navrhuje vláda, která sama extrémní inflaci svou aktivní činností čile rozpumprdlíkovala. Teď nemám na mysli nutně vládu tuto, která slibovala na důchody nesahat, což zjevně tak či onak nedodrží, ale vládu obecně jako jednu ze smluvních stran zmiňované společenské smlouvy.

Ekonomicky vzato i lednová inflace, oficiálně hlášená na 17,5 procenta, je pro důchodce jen iluzorní. Je to skupina občanů, pro kterou podstatné výdaje v jejich spotřebitelském koši (řekněme „mandatorní“) představují bydlení, energie, potraviny a léky. Tam jsme v meziročním zvýšení spotřebitelských cen na desítkách procent.

Důchodci jsou také považováni za jednu z nejzranitelnějších skupin obyvatelstva. Ano, do jisté míry. Nezapomínejme na jiné. Matky samoživitelky, mladé rodiny s dětmi, kde jeden z živitelů je na rodičovské dovolené, OSVČ, z nichž mnohé za covidových restrikcí přišly o živobytí, až třeba po továrenské dělníky v Nexenu u Žatce, kteří žádnou inflační doložku ve svých smlouvách nemají a na kolektivní smlouvy jejich velmi vzdálený zaměstnavatel zvysoka kašle. Důchodci tedy na jednu stranu patří k třídě privilegované, která inflační doložku „ve smlouvě“ má. V období covidových restrikcí patřili k nemnoha občanům, jimž se řádně valorizovaný důchod v přesně stanovených termínech a plných výších doručoval na jejich konta. Na straně druhé nemají žádné politické zastoupení, kromě pár měsíců před volbami, nemají odbory, nemohou si své důchodcování převést do jiné firmy ani do jiného státu a stávkovat nemohou. Tedy mohou, ale není proti komu. Ale ani ty miliony důchodců nejsou jednolitou masou nemohoucích rozpočtových závisláků. Teď nemám na mysli téměř osmdesátiletého Bohuslava Svobodu, jenž slaví obnovení další funkce (politické, ne biologické) a důchodcům vzkazuje, že jeho otec ještě ve 93 letech chodil do lesa kácet stromy. Ono při dojednávání nové smlouvy by to chtělo trošku více empatie.

Mám na mysli, že nic se nemá přehánět. Už když Andrej Babiš tuto masu potenciálních voličů před volbami pokropil pětitisícovou mimořádnou dávkou, mnoho z příjemců se jí „zřeklo“ s tím, že ty peníze buď nepotřebují, nebo je od Babiše nechtějí. Rozdali je na charitu, vnoučatům, do zvířecích útulků nebo je propili s přáteli v hospodě, co tak vím z doslechu. Tak i tentokrát zkrácení důchodů o zhruba 7120 korun ročně nemálo důchodců dokáže oželet bez hlubšího sentimentu. Asi by i slyšeli na apel na solidárnost, ale museli by vědět, že ti méně šťastní z nich, nebo z dlouhé řady těch, které inflace skutečně existenčně ohrožuje, se skutečně stanou příjemci jejich oběti, a nepadne to do nesmyslných státních dotací, zajištěných valorizačními dodatky smluv.

Šetřit ausgerechnet na důchodech je nemrav nemravná. Státní kapsy jsou děravé jako řešeto, státu utíkají peníze přes nesmyslné výdaje, které nemůže zastavit, protože jsou na to zákony, protože tak „se dohodly členské země Evropské unie“, protože o mnoha dírách ještě ani neví. Na změně valorizace důchodů si vláda slibuje úsporu na výdajích v letošním roce 15 miliard korun z projektovaných 30 miliard. Není to bohviečo, ale budiž.

Ale pojďme si vyříkat, jak to tedy bude. Že podle smlouvy nové ti opravdu chudí už nebudou chudnout. A že nebude sekyra vnoučat zaťata tak hluboko.

Autor: Jan Ferenc | pondělí 27.2.2023 17:02 | karma článku: 30.94 | přečteno: 3129x

Další články blogera

Jan Ferenc

Zdražování energie je běh na dlouhou trať, tak žádnou paniku!

Co nám chtěl ERÚ říci svým návrhem cenového rozhodnutí? Tak si to shrňme, jak by řekl major Kalaš. Promítl náklady na Geen Deal do faktur spotřebitelů.

4.11.2023 v 12:22 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 516 | Diskuse

Jan Ferenc

Kupujte byty, nebudou!

Ceny bytů klesají, úroky na hypotéky také. Realitní agenti, developeři a investiční poradci nabádají lid, aby kupoval byty, že levnější už nebudou. Jisté to není, ale stát se to může. Ne že by nebyly vůbec, ale nebudou jen tak.

28.10.2023 v 12:26 | Karma článku: 11.34 | Přečteno: 488 | Diskuse

Jan Ferenc

Green Deal, aneb regulacemi k prosperitě

Premiér Fiala si postěžoval, že Green Deal nevede k prosperitě. Ursula von der Leyenová mu poděkovala za jeho prosazení. Bude-li Zelený úděl pokračovat jako doposud, k prosperitě se neproregulujeme.

2.10.2023 v 11:23 | Karma článku: 26.30 | Přečteno: 575 | Diskuse

Jan Ferenc

Vláda tlačí na ceny potravin „systematicky“, ale málo

Ceny potravin jako politické téma uchopil předseda vlády Petr Fiala. Na tom samo o sobě není nic špatného. Otázka je, zda tento problém má nějaké politické řešení.

27.8.2023 v 13:07 | Karma článku: 35.78 | Přečteno: 3103 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Ekonomické události 48. týdne

Trhy očekávají, že ani ECB ani FED nebudou dále zvyšovat sazby, ba naopak, věří, že je brzy začnou snižovat. Zda je to oprávněné očekávání ukáže čas, my se podíváme mimo jiné, jak se tato očekávání promítají do cen aktiv

3.12.2023 v 20:57 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 77 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škrtněte ideologii a bude na důchody

Ze všech stran slyšíme, že demografická situace je neudržitelná, bez reformy se důchody neobejdou. Pak občas od vágních politických výkřiků přejdeme k sofistikovanějším rozborům.

3.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 48.42 | Přečteno: 21497 | Diskuse

Evžen Korec

Další bruselský nesmysl: Zákaz plynových kotlů omezí stovky tisíc českých domácností.

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů.

29.11.2023 v 10:52 | Karma článku: 46.16 | Přečteno: 10188 | Diskuse

Milan Smutný

Petice a výzva vládě k zajištění bezpečné a cenově dostupné elektřiny

Spolek Realistická energetika a ekologie sepsal petici,v níž návrhem konkrétních kroků vyzývá vládu, aby přijala všechna nezbytná opatření pro zajištění bezpečné, soběstačné a cenově dostupné elektrické energie v České republice.

28.11.2023 v 15:17 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 288 | Diskuse

Tomáš Flaška

Školství stávkovalo, a proč vlastně?

Prý malé platy pomocného personálu, prý málo učitelů, prý nedostatečné investice ... všechno to má jeden jediný společný faktor, a to jsou chybějící peníze.

28.11.2023 v 10:05 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1020 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 19.80 Průměrná čtenost 775

Vzděláním ekonom, praxí novinář, nyní šéfredaktor deníku svethospodarstvi.cz, dědeček, stále (bohužel) kuřák, no a tak... 

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...