Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Solární elektrárny potřetí na pranýři

21. 05. 2020 21:06:49
Je pozoruhodné, jak fotovoltaické elektrárny pijí krev politikům a jak se politici snaží, s pochopením některých sdělovacích prostředků, aby pily krev i občanům.

V době, kdy bezemisní zdroje energie jsou podporovány a propagovány v celé Evropě, naše politická reprezentace jim zatahuje smyčku. „Vláda táhne proti solárům“, hlásá například jeden novinový titulek. Je to tak absurdní, jako desetiletá solární historie v této zemi.

Systém státní podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE), včetně slunečních elektráren, funguje od roku 2006. Solární boom ovšem vypukl v roce 2009. Tehdy Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenový výměr, podle něhož fotovoltaické elektrárny, které získaly licenci, obdržely velice štědrou dotaci ve formě vysokých výkupních cen jimi vyrobené elektrické energie.

Ještě předtím byli příslušní vládní úředníci i poslanci Parlamentu České republiky odborníky varováni, že dotace je nepřiměřeně vysoká a podmínky pro její vyplácení příliš výhodné pro provozovatele elektráren. Konkrétně se jednalo o ustanovení, že cenové zvýhodnění se nesmí snížit o více než 5 % pro následující (roční) období.

Skutečně, úzká skupina dobře informovaných, připravených investorů využila štědré nabídky státu a rozhodně neprohloupila (a kdoví, zda to nebylo obráceně). To se ukázalo již zanedlouho, když ceny fotovoltaických panelů, a tím i pořizovací náklady investorů, začaly prudce klesat.

Mezi tím se usilovně budovalo. V roce 2008 činil instalovaný výkon slunečních elektráren u nás 39,5 MW (z celkových zhruba 17 720 MW), v roce 2011 to bylo 1971 MW. Tak je tomu v podstatě dosud; v roce 2018 byl ve fotovoltaice instalován výkon 2056,8 MW.

Co zastavilo slibně se rozvíjející solární energetiku? Státní podraz. V listopadu 2010 vyhláška ERÚ platná od 1. ledna 2011 zavedla měkčí podmínky pro získání podpory, ale současně ji drasticky snížila. Vypukly závody o dokončení rozestavěných zdrojů do Silvestra 2010. Nešlo jen o vysokou podporu, ale také o schopnost dodržet podnikatelské plány a splácet investiční úvěry.

Do bot teklo investorům hůře informovaným a méně připraveným. Mezi nimi byly i malé rodinné podniky nebo firmy, které v novém podnikání hledaly východisko z krize, která v letech 2008 až 2010 postihla světovou i tuzemskou ekonomiku.

V roce 2011 stát zavedl mimořádnou solární daň z příjmů ve výši 26 procent ve snaze napravit dřívější omyly. O tři roky později ji snížil na 10 procent, nicméně řadu malých provozovatelů již existujících zdrojů tím vytlačil z odvětví a všechny investory, kteří o výstavbě slunečních elektráren uvažovali, dokonale zaplašil.

Nyní se státní moc chystá dotace pro sluneční elektrárny opět snížit. Ne pro ty, které by snad někdo chtěl stavět, ale pro ty, které již jsou v provozu. Potřetí tedy státní moc zdvihá boj proti podnikatelům, jimž dříve poskytla podporu finanční i politickou.

A bude přitom poukazovat na to, jak se neoprávněně obohacují a jak na to občan-volič doplácí. Fackovat by ale měla především sama sebe. Svou nespolehlivostí a šupáctvím podlamuje důvěru nejen investorů a vlastníků elektráren, ale i důvěru veřejnosti v nadějnou a potřebnou technologii.

„Byl to Klondike způsobený obrovskými omyly, chybami nebo korupcí,“ řekl o letech solárního boomu Karel Havlíček, současný ministr průmyslu a obchodu a dopravy. Snad, ale po deseti letech jsou to jen prázdná slova.

Autor: Jan Ferenc | čtvrtek 21.5.2020 21:06 | karma článku: 13.72 | přečteno: 780x

Další články blogera

Jan Ferenc

Kolik rozpočtů má EU?

Evropská unie na boj s koronavirovou krizí shromáždila 2,9 bilionu eur. Další „miliardy a biliony z příštího rozpočtu“ hodlá investovat „do ochrany naší budoucnosti“.

30.4.2020 v 5:48 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Ferenc

Budoucí hrůzy, smrt a výjimečné stavy

Metody, jak přimět obyvatele konat či strpět nepříjemnosti, nebo odevzdat podstatnou část osobní svobody s oddaností či dokonce nadšením, jsou shodné. Nesejde na tom, zda se jedná o boj s nákazou nebo proti špatnému počasí.

16.4.2020 v 15:47 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 381 | Diskuse

Jan Ferenc

A Brave New World

Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

8.4.2020 v 15:57 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 326 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Renata Šindelářová

Mrtvolky všude kolem nás

Pesticidy nezabíjí jenom škůdce, vyvražďují také tolik užitečná a pro život nás všech nezbytná včelstva. Týká se ale také mnoha dalších zvířat. Trávení hrabošů následně způsobuje smrt dravých ptáků.

28.5.2020 v 13:02 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 189 | Diskuse

Valtr Sodomka

Spalování uhlí aneb jak si kupujeme svědomí

Tento článek jsem měl nějakou dobu „v šuplíku“, protože jsem ho chtěl doplnit o zprávu o globální spotřebě uhlí. Nakonec jsem použil statistiku organizace Urgewald – viz. P.S. na konci článku. Takže se vyplatí dočíst to do konce.

24.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 23.21 | Přečteno: 436 | Diskuse

Jarmila Dubravská

Sneží a nie je to repka

..zvažujem že si otvorím kaderníctvo, veď sme na tom rovnako, ja zootechnička o kaderníctve a kaderníčka o poľnohospodárstve....

24.5.2020 v 15:48 | Karma článku: 11.17 | Přečteno: 204 | Diskuse

Milan Smrž

Otevřený dopis předsedkyni SÚJB Daně Drábové

Předseda sdružení Eurosolar Milan Smrž píše předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Daně Drábové. Ve své propagaci výstavby nových jaderných reaktorů podle něj úřednice používá zkreslené a zavádějící argumenty.

21.5.2020 v 18:56 | Karma článku: 12.39 | Přečteno: 1103 | Diskuse
Počet článků 101 Celková karma 14.37 Průměrná čtenost 703

Vzděláním ekonom, praxí novinář, ekonom, poradce, dědeček a tak... 

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...