Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

A Brave New World

8. 04. 2020 15:57:05
Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

Je to správné, že se odborníci na různé vědy a státníci už teď snaží promýšlet, co a jak dál, až epidemie nemoci covid-19 pomine. Z toho, co zatím stačili říci nahlas, lze usoudit na formování dvou názorových skupin. Podle jedné pandemie svět nezmění. Dokládají to historickými zkušenostmi. Druzí naopak tvrdí, že nastane hluboká, systémová reorganizace společnosti.

Nesuďme nyní, kdo má více pravdy a zvažme rizika. Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

Jednou ze zamýšlených je v Evropské unii Green Deal, Zelený úděl. Vytvoření uhlíkově neutrálního kontinentu do roku 2050. To představuje úplnou změnu ekonomického systému, změnu životního stylu, zvýšení životní úrovně každému a to vše ve jménu zachování přírody a planety. Tento politický program mohl vypadat zajímavě a lákavě loni v červenci, když byl představen. Jenže přišel první strašidelný krok: návrh zákona o uhlíkové neutralitě, který byl předložen na počátku koronavirové krize. Tento zákon totiž mj. kodifikuje vedoucí úlohu klimaaktivistických stran bez ohledu na to, jak dopadnou jakékoliv příští „svobodné“ volby nejen do Evropského parlamentu, ale prakticky i do parlamentů všech členských zemí.

Dalším bodem Zeleného údělu má být zřejmě destabilizace elektroenergetické soustavy likvidací regulovatelných zdrojů – uhelných a jaderných elektráren. Mají je nahradit zdroje obnovitelné (OZE), případně zdroje na zemní plyn. Představme si nějaký výkyv počasí, třeba že na většině evropského území bude týden téměř bezvětří. Mimochodem, to už se jedné zimy stalo. Za jakých podmínek sem tradičně velkorysé Rusko dodá nenadále zvýšené objednávky plynu? Za další „Krym“? Český ústup od uhlí počítá v jedné variantě i s dovozem elektřiny. Ale odkud? Bude-li jí v okolních zemích také nedostatek, nikdo nám elektřinu neprodá. Ona i v našem energetickém zákonu je klauzule, že v případě ohrožení státu, při živelné pohromě apod. vláda může zakázat export elektřiny. Tak, jako zakázala vývoz roušek a ostatního zdravotnického materiálu, dokonce zakázala prodej roušek a respirátorů vlastním obyvatelům, kterým zároveň nošení roušek přikázala. Boj o ně se vedl a někde stále vede celosvětově. Zelený úděl má ovšem změnit i veškerou ekonomiku, průmysl, zemědělství, i finančnictví. Skutečně, komerční banky by měly půjčovat peníze jen podnikům vyrábějícím „udržitelné“ produkty, respektive těm ostatním půjčovat za nevýhodných podmínek. To znamená, že by se z Evropy postupně stáhly energeticky náročné nebo přímo „špinavé“ obory: hutnictví, chemický průmysl, výroba některých stavebních hmot, část zemědělství, automobilový průmysl, apod. Tyto výroby se přesunou do zemí, které si vytyčí jiný úděl, například zvyšovat životní úroveň svých obyvatel či posilovat soběstačnost. Klimaneutrální Evropa tak ztratí kontrolu nad tím, za jakých ekologických parametrů se tam vyrábí a o kolik tedy přibývá CO2 v atmosféře. Stane se závislou na importu řady důležitých výrobků z těchto zemí. Dalším bodem Zeleného údělu je zatížení dovozu „neudržitelných“ výrobků „uhlíkovým clem“. Pro obyvatele se řada dnes běžných spotřebních výrobků buď vytratí z trhu, nebo bude luxusně drahá.

V dnešních Lidových novinách (8.4.) předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová popsala investiční strategii EU na obnovu evropského hospodářství po pandemické krizi. „Prostředky z našeho příštího rozpočtu musíme investovat inteligentním a udržitelným způsobem. /.../ Marshallův plán v této podobě pomůže vybudovat modernější, udržitelnější a odolnější Evropu. A právě taková Unie se může z této krize zrodit – stejně jako se obrodila po každé krizi v naší historii,“ napsala Leyenová.

A jak to vypadá jinde? Čína plánuje stavbu 300 uhelných elektráren. Japonsko chce postavit 22 uhelných zdrojů, 5 hodlá spustit už letos. Uhelné elektrárny budují Jižní Korea, Indie, Filipíny a další země, včetně afrických. Čínu, Japonsko a Jižní Koreu přitom rozhodně nemůžeme počítat mezi rozvojové státy. Jsou to země, které velmi dobře vědí, co činí, proč to činí, i to, jak tím ovlivní životní prostředí.

Představa příští chřipkové pandemie, nebo také živelné katastrofy v Evropě, tak nabývá dosti příšerných obrysů. Může nastat nedostatek pomůcek, strojů, přístrojů, léků i potravin. A potíže s dopravou a zásobováním elektřinou. A zbytek už nechám na spisovatelích sci-fi.

Ti třeba ještě vykouzlí bateriová úložiště s neomezenou kapacitou, vodíkové články do každé domácnosti, mosty a železnice z 3D tiskáren, výškové budovy z panelů z rostlinných vláken... do roku 2030, řekněme.

Anebo si základní, strategické a nepostradatelné obory průmyslu, zemědělství a potravinářství udržíme, zkultivujeme tak, aby škodily přírodě co nejméně, a zajistíme si v Evropě možnost přežití a soběstačnost v tom, co k tomu bude zapotřebí. A Zelený úděl ponecháme jako atraktivní téma spisovatelům sci-fi.

Autor: Jan Ferenc | středa 8.4.2020 15:57 | karma článku: 14.74 | přečteno: 326x

Další články blogera

Jan Ferenc

Solární elektrárny potřetí na pranýři

Je pozoruhodné, jak fotovoltaické elektrárny pijí krev politikům a jak se politici snaží, s pochopením některých sdělovacích prostředků, aby pily krev i občanům.

21.5.2020 v 21:06 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 780 | Diskuse

Jan Ferenc

Kolik rozpočtů má EU?

Evropská unie na boj s koronavirovou krizí shromáždila 2,9 bilionu eur. Další „miliardy a biliony z příštího rozpočtu“ hodlá investovat „do ochrany naší budoucnosti“.

30.4.2020 v 5:48 | Karma článku: 22.19 | Přečteno: 322 | Diskuse

Jan Ferenc

Budoucí hrůzy, smrt a výjimečné stavy

Metody, jak přimět obyvatele konat či strpět nepříjemnosti, nebo odevzdat podstatnou část osobní svobody s oddaností či dokonce nadšením, jsou shodné. Nesejde na tom, zda se jedná o boj s nákazou nebo proti špatnému počasí.

16.4.2020 v 15:47 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 381 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jaroslav Kuboš

Lopaty a Vykořisťovatelé - jste tu?

Já vím, že jste. Ať chcete nebo ne, jste totiž buď Lopata nebo Vykořisťovatel! Jde jen o to, jakou roli hrajete!

29.5.2020 v 13:06 | Karma článku: 10.16 | Přečteno: 263 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak COVIDEM lidi ovládnout a ochočit

Když chcete ovládnout lidi, donutit je poslouchat, případně vytřískat z nich peníze, strach funguje nejlíp. COVID-19 budiž toho nejlepším příkladem. Protože to, co se rozjelo kolem jeho testování, nelze nazvat jinak než skandál.

29.5.2020 v 8:00 | Karma článku: 46.56 | Přečteno: 10488 | Diskuse

Ivo Petrouš

Psychologie obrany proti bolesti, protože myšlení bolí

Některé věci je třeba neustále opakovat, opakovat, opakovat. V tom měl Lenin pravdu. 1) Některé malé děti si myslí, že peníze jsou z bankomatu. 2) Někteří dospělí si myslí, že dotace jsou od politiků EU.

28.5.2020 v 22:33 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 251 | Diskuse

Tomáš Volf

Nezávislost a transparentnost ČNB jsou pryč

Česká národní banka by měla být ze své podstaty nezávislou institucí. Měla by být garantem stabilní cenové hladiny na úrovni svého inflačního cíle. Realita však ukazuje, že tomu tak bohužel není.

28.5.2020 v 11:21 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 392 | Diskuse

Jarmila Dubravská

Občan rukojmí? Prosím, nestrašte mě….

Kdo si dnes bere občany za rukojmí?...obchod uvádí, že zvýšením podílu českých potravin dojde a) ke zdražení potravin, b) omezení nabídky českým zákazníkům......

27.5.2020 v 13:54 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 410 | Diskuse
Počet článků 101 Celková karma 14.37 Průměrná čtenost 703

Vzděláním ekonom, praxí novinář, ekonom, poradce, dědeček a tak... 

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...