Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. dubna 2020 Ema

Soud nad Totalem

2. 03. 2020 16:04:33
Zákon o uhlíkové neutralitě ještě neexistuje, ale už se schyluje k soudu. Žalována je francouzská naftařská společnost Total. Soud má rozhodnout, jestli „dělá dost“.

Ve Francii se schyluje k precedentnímu soudnímu procesu s těžařskou a petrochemickou společností Total. Pět nevládních organizací a 14 měst ji žaluje za to, že nedostatečně bojuje proti klimatické změně. Zprávu o tom přinesl internetový deník iHned.

Když v prosinci loňského roku nově jmenovaná předsedkyně Evropské komise Ursula van der Leyenová představila strategický program na dosažení uhlíkové neutrality v Evropě do roku 2050, zdůraznila potřebu sepsání a přijetí zákona o tom ještě v letošním roce. Nač je takového zákona zapotřebí?

Především pro to, aby se aktuální politické rozhodnutí nedalo zvrátit. Boj proti změně klimatu, jeho strategie a metody, jsou především věcí politických rozhodnutí, která začínají u voleb a končí u konkrétních programů výkonných politických orgánů, tedy vlád a eventuálně Evropské rady, Evropské komise a dalších. Ukáže-li se, že cosi v programech nefunguje správně, lze volbou nebo jinými politickými prostředky nesprávná rozhodnutí zvrátit.

Jsou-li však petrifikována zákonem, je taková změna mnohem těžší, ne-li nemožná. Tento systém je nám známý. V politickém rozhodnutí občanů, ve volbách v roce 1946, zvítězila Komunistická strana Československa. Neďoubejme teď, jakým způsobem. V následujícím období diktatury proletariátu, který nastolila, sice fungovala lidová demokracie, konaly se volby do zastupitelských orgánů, ale vedoucí úloha KSČ byla dána zákonem, dokonce ústavním. Výsledek „demokratických“ voleb tak byl předem dán.

Ústavní princip jediné vedoucí politické strany dále prolínal do celého řízení státu: od orgánů státní správy po ředitele podniků, velitele armády, velitele i řadové členy policie, až po učitele škol a autoškol. Byl ovšem také základem řady kriminálních skutků, od popírání vedoucí úlohy až po rozvracení republiky a velezradu. Skutečně, „popírači“ vedoucí úlohy byli trestně stíháni a dostiženi. K likvidaci principu vedoucí úlohy KSČ bylo nutné v roce 1989 vyvolat kontrarevoluci.

Francie přijala pařížskou klimatickou dohodu, podepsanou v dubnu 2016. Hlavním vyjednavačem pařížské klimatické dohody byl tehdejší francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. A Francie v roce následujícím přijala zákon, který od velkých francouzských podniků vyžaduje, aby měly každý rok konkrétní plány, jak zamezit nepříznivým dopadům své činnosti na životní prostředí.

Města a nevládní organizace, které nyní žalují Total, ve svém udání uvádějí, že „...plány společnosti na ochranu klimatu nejsou dostatečně detailní, jsou naopak ‚jasně nedostačující‘ k tomu, aby Francie splnila své závazky z pařížské klimatické dohody,“ upřesňuje zpráva iHned. Obžaloba žádá, aby soudy vyhodnotily, zda jsou plány Totalu na snížení emisí efektivní. Hlavním cílem ale je zjistit, zda se text Pařížské dohody může vztahovat i na soukromé firmy. Požaduje proto od soudu, aby důkladně prošetřil plány Totalu bod po bodu. „Denně děláme takové kroky, abychom mohli předvídat, omezovat a přizpůsobovat se dopadům klimatických změn. Máme zodpovědnost vyvíjet tlak na velké producenty skleníkových plynů, aby šli příkladem," cituje iHned starostu města Grenoble Érica Piolle.

V něčem ho lze chápat. Města na sebe uvalují politické programy, předpisy, limity. Musejí je plnit, stejně jako předvolební programy zastupitelů a starostů či primátorů. Přijímají opatření v dopravě, tlačí na podniky, které město znečišťují.

To ale není případ Totalu. Žalují ho města z různých míst Francie i ze zámořských území, města od Grenoblu ve francouzských Alpách po La Posseidon v Indickém oceánu. Předmětem žaloby není překračování limitů znečištění ovzduší, ale to, že proti klimatické změně neplánuje dělat dost, nebo ne dost konkrétně. Žalovány jsou jeho podnikatelské plány a strategie. Města firmu žalují ne proto, že jim znečišťuje jejich města, ale že nedostatečně předpovídá „dopady klimatických změn“.

Velmi zajímavé bude sledovat proces, pokud k němu dojde, zejména argumenty obžaloby, důkazní řízení i obhajobu. Nedělejme si iluze o výsledku. Francouzský justiční systém už mnohokrát prokázal, že spíše než o hledání pravdy mu jde o hledání politické vůle.

A my z postkomunistické Evropy jasně pochopíme, k čemu má sloužit zákon o klimatické neutralitě.

Autor: Jan Ferenc | pondělí 2.3.2020 16:04 | karma článku: 20.58 | přečteno: 346x

Další články blogera

Jan Ferenc

A Brave New World

Pokud svět zůstane takový, jaký byl, čeká nás opakování nepříjemností, které si nyní zažíváme. Pokud dojde na hluboké systémové změny, odkud kam povedou?

8.4.2020 v 15:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Jan Ferenc

Dvojitý Nelson

Ještě před měsícem se riziko pandemie nemoci covid-19 jevilo jako riziko hospodářského růstu méně naléhavé mezi ostatními. Nyní již hrozí spuštěním recese hlubší než té, která postihla svět v roce 2008 a dvou letech následujících.

31.3.2020 v 16:06 | Karma článku: 8.34 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Ferenc

Riskantní hra Safe Dieselu

Společnost SAFE DIESEL opět po Novém roce rozšířila žalobu proti Volkswagenu, nyní o dalších 480 klientů. Žalobou se domáhá odškodnění za kauzu Dieselgate. Celkem chce vysoudit částku přesahující 1 miliardu korun.

12.2.2020 v 13:01 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 580 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Jiří Houfek

Boris Johnson, Roman Prymula a promoření populace.

Považuji Borise Johnsona za mimořádně charizmatického politika. Je to něco neuvěřitelného, že se nechal nakazit slavným RNA koronavirem a prožívá tedy toto aktuální drama autenticky se svými spoluobčany.

6.4.2020 v 20:00 | Karma článku: 33.84 | Přečteno: 1242 | Diskuse

Valtr Sodomka

Úspory zvyšují spotřebu aneb životní prostředí a zisk

Tento článek jsem napsal ještě před pandemií a myslel jsem, že už zůstane v šuplíku, protože během pandemie jasně vynikne nesmyslnost řešení navrhovaného evropskou komisí, což povede k jeho zrušení.

6.4.2020 v 16:47 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 215 | Diskuse

Richard Neugebauer

With us gone, other species will have a chance to recover

Usiluje o mezinárodní ohlas a chtě se vyhnout i jiným problémům, uvádím zásadní otázku anglicky. Nebojte, dál to bude česky a hlavně stručně! A tak nějak lidsky!

3.4.2020 v 10:15 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - aneb kterak jsem neuspěl s "karanténou"

... zákaz vycházení, povinnost nosit roušku a další koronavirová opatření, jako sdružování se navzájem, mají moje psina i kočka na praku; hrozně nezodpovědná zvířata! Navíc odmítají žrát každá zvlášť a doslova žebroní o společnou

1.4.2020 v 23:30 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 303 | Diskuse

Zdenek Jandejsek

Zemědělské minimum pro „zelené teroristy“ dnes o hospodaření v krajině z pohledu ekologie

Velká část „zelených teroristů“ mluví o nutnosti snižování živočišné výroby z důvodu velké uhlíkové stopy. Domnívám se, že to neplatí pro Českou republiku, protože v sousedním Německu je intenzita výroby 2,5 až 5 krát vyšší...

17.3.2020 v 17:36 | Karma článku: 25.49 | Přečteno: 612 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 17.96 Průměrná čtenost 705

Vzděláním ekonom, praxí novinář, ekonom, poradce, dědeček a tak... 

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...