Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Jasné jako facka

16. 12. 2019 14:00:48
Byli jsme nedávno posluchači diskusí v Českém rozhlase o energetice. Partnery byli profesionální ekologičtí aktivisté. Obě diskuse byly pozoruhodné tím, jak odhalovaly právě tu profesionalitu.

Ekologie je věda. Jako taková je definována předmětem zájmu, metodami zkoumání a způsobem prezentace výsledků. Cílem je poznání.

Aktivismus naproti tomu je povolání, jehož smyslem je prosazování názoru a cílem jeho ukotvení ve společnosti, politice, ekonomice, zákonech, apod. Názor může být politický, společenský, náboženský nebo jakýkoliv jiný. Objektivní skutečnosti nejsou pro názor určující, podmínkou je dostatečný počet stoupenců názoru. Metodou jsou společenská diskuse, demonstrace, nátlakové akce, agrese.

V ČRo došlo zatím jen na diskusi. V té je zapotřebí argumentů. Účinné jsou takové, které podporují názor a metody jeho prosazení. Především tedy takové, které jsou jednoduché, srozumitelné a které, pokud možno, vypadají jako pravdivě či dokonce vědecké.

A nyní už k věci. Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně hnutí Greenpeace, před několika dny diskutoval s Petrem Dolínkem, sociálním demokratem ze sněmovního výboru pro energetiku, o dosažení uhlíkové neutrality ČR do roku 2050 (ČRo Plus, 10. 12.).

Faktem je, že Česká republika v mezičase překračuje své závazky ve snižování emisí skleníkových plynů. Nebo-li, je dále, než se k určenému datu zavázala. Lze jistě vyjmenovat dlouhou řadu opatření, podpor a dotací a zákonných norem, které k tomu vedly.

Přesto aktivisté na to mají jedinou mantru: Vláda nedělá dost. Problém jsou uhelné elektrárny, které vyrábějí elektřinu „na kšeft“ (Rovenský) a není problém je okamžitě „zavřít“.

Petr Dolínek připouští, že podíl elektrické energie vyráběný z uhlí je u nás stále docela vysoký, ale že existuje plán jejich nahrazení novými bloky jaderné elektrárny v Dukovanech, leč dá se předpokládat, že některé státy EU nebudou s tímto plánem souhlasit. A připomíná činnost tzv. uhelné komise, která připravuje státní strategii postupného ústupu od uhlí a v níž jsou Geenpeace zastoupeni.

Rovenský stočil řeč na období po roce 2000. Česká ekonomika rostla, ale emise nikoliv. To je, jak připomněl Petr Dolínek, důsledek státní politiky omezování emisí, důrazu na energetickou efektivnost, dotací na ekologizaci lokálních topenišť a řady dalších programů. „Mě nezajímají řeči, mě zajímají výsledky,“ opáčí Rovenský. „Česká republika nedělá dost ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi, které se snaží prokazatelně mnohem víc...“ Co víc, co by bylo dost? „Třetinu našich elektráren můžeme vypnout okamžitě a nemusíme je nahradit ničím, jen skončí ty obludné exporty,“ má jasno Rovenský.

O několik dní dříve byla diskuse v ČRo vedena mezi Petrou Jelínkovou z hnutí Limity jsme my, a Reném Nedělou, náměstkem ministra průmyslu a obchodu. Jelínková požadovala okamžité „zavření“ elektrárny Chvaletice a zákaz prodeje elektrárny Počerady. K argumentu, že „vláda nedělá dost“, připojila jen jeden: podle analýzy Greenpeace elektrárna Počerady svými emisemi zabije ročně 111 lidí.

Podle obou aktivistů náhrada vězí ve využití obrovského nevyužitého potenciálu obnovitelných zdrojů (OZE).

Je tedy otázkou, zda vláda „dělá dost“. V penězích je to jen na podporu OZE nějakých 90 miliard korun ročně (z toho polovina přímo z rozpočtů domácností), další desítky miliard korun v součtu putují na kotlíkové dotace, Novou zelenou úsporám, do zvýšení energetické efektivity, elektromobility, atd... Aby vláda dělala „dost“, chce se tedy, aby odstavovala, zakazovala, rušila... pokud možno hned.

Uhelné elektrárny u nás nevyrábějí jen „na kšeft“. Jsou to systémové zdroje, které kryjí základní zatížení sítě. Pro aktivisty: to je zhruba nejnižší spotřeba elektřiny za 24 hodiny v danou roční sezónu a denní čas. Celková kapacita elektráren v naší zemi je vyšší, proto umožňuje i vývoz elektřiny. Je to výhodnější, než elektrárny průběžně odstavovat a pak zase roztápět. Ono přifázovat uhelnou elektrárnu je trošku složitější a trvá to trošku déle, než zatopit (biomasou) v kamnech na chatě.

Další důležitá vlastnost systémových elektráren je jejich schopnost regulace výkonu. Narozdíl od OZE, ze kterých vyšší výkon nedostanete, i kdybyste je moc prosili, ty jde jen odpojit ze sítě. Regulační výkony se obchodují v aukcích (tzv. podpůrné služby). Jediný obnovitelný zdroj, který je schopný tyto služby nabízet, jsou velké vodní elektrárny.

ČEZ po zprovoznění obou bloků Temelínu odstavil mnohem větší uhelné kapacity, než má tento jaderný zdroj. Není tedy pravdou, že byl postaven kvůli exportu.

Diskutabilní je i často citovaný „obrovský nevyužitý potenciál OZE“. Větrná energie s ohledem na přírodní podmínky zůstane v Česku marginálním zdrojem. Zdroje na biomasu, pokud by se měly stát součástí systémové energetické soustavy, by zanedlouho zbavily naše území všech lesů. Potenciál fotovoltaických zdrojů, stále levnějších a efektivnějších, se vyčerpal v roce 2010, kdy byly zkráceny podpory pro sluneční elektrárny. Někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, která se o snížení podpor zasadila, je obětí dvou nesmyslných trestních stíhání.

Po fotovoltaice bychom mohli pokračovat ve výčtu nepodařených politických podpor různých alternativních energetických projektů. Biopaliva, která zdražila potraviny a urychlila likvidaci deštných lesů. Systém emisních povolenek, který slušně živí několik burzovních obchodníků, ale na množství emisí skleníkových plynů nemá vliv. Normy pro emise spalovacích motorů, vycucané z prstu, které postupně ničí automobilový průmysl. Atd...

Za nic z toho nemohou ekologičtí aktivisté. Za to mohou politici a vlády, které nedělají dost.

Autor: Jan Ferenc | pondělí 16.12.2019 14:00 | karma článku: 36.63 | přečteno: 1443x

Další články blogera

Jan Ferenc

Co když se bojí?

Očkování proti covidu se otevřelo mladým lidem nad 45 let. Odborníci tuto fázi označují za klíčovou, protože těch lidí je hodně, jsou ekonomicky i společensky velmi aktivní, mají mnoho osobních kontaktů. Ale jim se moc nechce.

12.5.2021 v 16:38 | Karma článku: 15.42 | Přečteno: 401 | Diskuse

Jan Ferenc

A prachy se točí...

Ceny silové elektřiny na mnichovské burze překonaly 60 EUR/MWh, jsou o polovinu vyšší než před rokem. Ceny tepla se budou muset zvýšit tak, až teplo nebude prodejné a spotřebitelé se budou odpojovat.

6.5.2021 v 16:47 | Karma článku: 25.98 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jan Ferenc

Neskončí, bude tu s námi pořád

Vakcinace a zavádění covid-pasů většina lidí vítá jako jednu z možných cest návratu k normálnímu způsobu života. Evropa se ale vydává po jiné stezce.

2.4.2021 v 12:59 | Karma článku: 22.63 | Přečteno: 748 | Diskuse

Jan Ferenc

Výhodná a spravedlivá dekarbonizace energetiky? Sotva

Rok 2021 má být superrokem pro ochranu klimatu a českým superrokem pro budoucnost energetiky, alespoň podle ryzích propagátorů obnovitelných zdrojů energie (OZE).

28.2.2021 v 14:44 | Karma článku: 18.20 | Přečteno: 261 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Matěj Pollak

Mezinárodní den svobody médií ve stínu stupňujícího se nátlaku na veřejnoprávní televizi

Je smutné prožívat mezinárodní den svobody tisku ve chvílích, kdy v přímém přenosu vidíme, jak se někteří politikové o tuto svobodu snaží veřejnoprávní média připravit. Bohužel, velké části společnosti je to očividně jedno.

3.5.2021 v 16:21 | Karma článku: 15.17 | Přečteno: 302 | Diskuse

Tomáš Flaška

Že by skutečné pozadí bitvy o ČT?

Skupina PPF Petra Kellnera reprezentovaná mluvčím Vladimírem Mlynářem a radní ČT Hana Lipovská. Co mají společného?

29.4.2021 v 6:26 | Karma článku: 40.45 | Přečteno: 6251 | Diskuse

Jiří Turner

Reportéři ČT – hyeny všech hyen

Na základě své přirozenosti hodují převážně na politických mrtvolách. Nastává ovšem čas, zaměřit se na predátory, kteří je v budoucnu zaměstnají možná více, a se kterými to nebude tak snadné jako s těmi, kteří si sami naběhli.

28.4.2021 v 6:54 | Karma článku: 28.52 | Přečteno: 1861 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Jak prezidentův proslov interpretují v Rusku

Jmenovitě agentura TASS. Po skončení nedělní (25/4) Partie na kanálech televize Prima jsem otevřel web agentury TASS v ruštině, kde už byla informace o Zemanově projevu.

25.4.2021 v 12:42 | Karma článku: 33.52 | Přečteno: 1127 | Diskuse

Ivo Cerman

Chauvina neobvinili z vraždy

Zpravodaj ČT šíří dezinformaci, že zabití George Floyda bylo v soudním procesu uznáno a odsouzeno jako úmyslná vražda. Slouží tím americké krajní levici, ne občanům ČR.

22.4.2021 v 14:20 | Karma článku: 48.27 | Přečteno: 12619 | Diskuse
Počet článků 121 Celková karma 21.34 Průměrná čtenost 676

Vzděláním ekonom, praxí novinář, ekonom, poradce, dědeček a tak... 

Najdete na iDNES.cz