Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učitelé vstupují do nového školního roku rozezleni

31. 08. 2017 21:36:59
Vláda opět neplní, co slíbila. V symbolický den 1. září se proto učitelé sejdou v Praze v Betlémské kapli na protestním shromáždění, které svolali zástupci regionálního školství a školské odbory. Hlavním tématem budou mzdy.

„Platová situace pedagogických pracovníků v regionálním školství a akademických pracovníků vysokých škol zůstává nadále neúnosná a vede k úpadku celé společnosti," uvedli ve společném prohlášení. Soudím, že nejsou daleko od pravdy. V polovině letošního června vydal Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu studii, ve které upozorňuje, že čeští učitelé jsou placeni nejhůř ze všech 35 vyspělých zemí sdružených v OECD. Jejich příjmy jsou na úrovni 56 % průměru platu vysokoškolsky vzdělaných lidí, průměr OECD je nad osmdesáti procenty.

Srovnání v rámci České republiky je obtížnější, nebo, řekněme, pestřejší. Oficiálně se uvádí, že učitelé jsou na 105 až 110 procentech tuzemské průměrné mzdy. Pedagogická komora ovšem tvrdí, že jsou učitelé odměňováni podprůměrně. Společnost Profesia si vypůjčila údaje z portálu Platy.cz, kam informace o svých hrubých mzdách a odměnách vypisují sami návštěvníci. Zjistila, že jsou na tom nejlépe učitelé v Praze, Středočeském, Karlovarském a Ústeckém kraji, kde je průměrný plat 25 000 Kč a více, což je zhruba kolem celostátního mzdového průměru, který podle ČSÚ činil v prvním letošním čtvrtletí 27 889 Kč. V nejslabších krajích Jihočeském, Vysočině, Královehradeckém a Olomouckém se učitelský průměr pohybuje mezi 22 500 a 23 500 Kč. Jiná srovnání konstatují, že učitelé jsou nejhůře odměňovanými vysokoškoláky u nás (VŠ vzdělání je pro učitele ze zákona povinné).

Učitelé požadují, aby jejich mzdy dosahovaly 130 % celostátního průměru do roku 2025. Loni dostali přidáno 8 %, letos chtěli 15 %, ale vláda hovoří o 8 až 11 procentech.

O platech obecně se poslední dobou u nás vedou debaty velmi čilé. Zda podniky tuzemské zaměstnance odírají, zda na vyšší platy budou mít podniky a podnikatelé peníze, jestli to vydrží česká ekonomika, aby zahraniční investoři neodešli jinam, apod. Platy učitelů ale nelze odvozovat od obecných ekonomických kategorií jako je produktivita práce, konkurenceschopnost, míra přidané hodnoty, objem exportu, aj. Platy učitelů závisejí jen na politickém rozhodnutí. Vláda, a nejen tato, tvrdí, že vzdělávání je její prioritou. Na požadavek zvýšení platů však ministr financí Ivan Pilný odvětí, že i pro něj je školství prioritou, je však potřeba zohlednit i požadavky jiných resortů. Nebo-li, jsou zde priority ještě jaksi prioritnější.

Jediní, komu na vzdělávání dětí a studentů skutečně záleží, jsou učitelé. Nepůjdou do stávky, ale od pondělí budou učit, připravovat své žáky a studenty na postup do vyšších škol a do života jak nejlépe dovedou a dokud to vydrží, a to i „školství“ navzdory. Například: vláda prosadí inkluzi, na kterou se nedostávají ani peníze, ani odborní asistenti, leč učitelé přijmou a vyučují handicapované děti. Vláda vymyslí jednotné maturity a rok co rok je mění. Učitelé připomínkují, kritizují i nadávají, ale znovu letos připraví své studenty co nejlépe, aby maturity, zase jiné než loni, zvládli a mohli postoupit na vyšší školu. Vláda vymyslí jednotné přijímačky, a učitelé...

Poslední učitelskou nadějí, kterou ohledně mezd mohou vyhlížet, je teorie vzácnosti. Začíná jich být málo. Společnost Profesia ve své studii uvádí, že do škol nastupuje necelá polovina absolventů pedagogických fakult a více než čtvrtina jich do pěti let ze školství odchází. Počet nabídek volných učitelských míst se buď nemění, nebo roste, ale klesá počet odpovědí na ně. U učitelů o 13 %, u vychovatelů o 37 %, u asistentů o 52 % a u speciálních pedagogů o 55 procent. Což je možné číst také jako konkrétní výsledek vládního chápání vzdělávání jako priority.

Autor: Jan Ferenc | čtvrtek 31.8.2017 21:36 | karma článku: 13.24 | přečteno: 555x

Další články blogera

Jan Ferenc

Mzda a výdělek řidičů

Mzdy řidičů mezinárodní kamionové dopravy jsou oblíbeným debatním tématem. Trvá to něco přes dva roky, od doby, kdy některé západoevropské země s Francií v čele začaly kušnit, že čeští řidiči vydělávají málo.

22.9.2017 v 21:03 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 842 | Diskuse

Jan Ferenc

Zdraží voda kvůli zemědělství?

Podzemní voda v Česku je znečištěná pesticidy. Tato zpráva je už úředně potvrzená. Co s tím? Zdražit vodu? Asi nic jiného nezbude.

28.8.2017 v 21:40 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 489 | Diskuse

Jan Ferenc

Prší a přitom máme sucho. Proč?

Česká vláda má v rukou materiál pro boj se suchem. Uvažuje třeba o návratu řek do původních koryt nebo podpoře biozemědělství. „A pak bude víc pršet?“ zeptal by se ten, kdo o suchu ví jen málo. O množství srážek ale až tak nejde.

7.8.2017 v 12:02 | Karma článku: 42.72 | Přečteno: 6485 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Josef Barta

Co ještě patří Čechům, kteří v ČR žijí?

Chlubit se cizím peřím jde hlavně našim politikům a vládě. Hrdě prohlašují „naše“ firmy, banky, sportovci atd. Kde je ale pravda? České peníze inkasují banky patřící zahraničnímu kapitálu, firmy patří zahraničním vlastníkům.

25.9.2017 v 14:30 | Karma článku: 36.67 | Přečteno: 1640 | Diskuse

Zdeněk Trinkewitz

Naše vládnoucí banda vede Česko do pekla řeckého bankrotu

Vládnoucí Sobotkova koalice „Bratrstva kočičí pracky“ v posledních křečích předvolebního boje jde řeckou cestou a rozhazuje peníze z prošustrované státní kasy.

23.9.2017 v 13:47 | Karma článku: 30.03 | Přečteno: 1452 | Diskuse

Jan Lunga

Mzdy v EU – jak je možné manipulovat s lidských myšlením v otázkách mezd

Je až k pláči, jak jsou lidé dopleteni v tom, jak se jim žije a jak se žije jinde a to na základě ukazatele průměrných příjmů.

22.9.2017 v 22:54 | Karma článku: 31.38 | Přečteno: 4903 | Diskuse

Jan Ferenc

Mzda a výdělek řidičů

Mzdy řidičů mezinárodní kamionové dopravy jsou oblíbeným debatním tématem. Trvá to něco přes dva roky, od doby, kdy některé západoevropské země s Francií v čele začaly kušnit, že čeští řidiči vydělávají málo.

22.9.2017 v 21:03 | Karma článku: 22.03 | Přečteno: 842 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Zelení: Prý přijdou apokalyptické davy nezaměstnaných

Taky patříte k těm, kdo na poslední chvíli žhaví mozkové závity a ne a ne se rozhodnout, které straně to tam zhruba za měsíc hodit? Možná jste se tak jako řada jiných rozhodli, že s velkými stranami už nechce mít nic společného.

22.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.02 | Přečteno: 8387 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 23.97 Průměrná čtenost 723
předseda občanského Sdružení za férové ústřední topení


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.