Ani kapku nazmar! Kromě většiny

Začneme šetřit vodou. A Státní fond životního prostředí nám na to dá dotaci. Tím ušetříme a navíc se připravíme na další období sucha. Skvělé. Až na to, že většiny lidí se to netýká. A bohužel ani většiny deště. 

Ministerstvo životního prostředí rozhodlo dotovat využívání dešťové a tzv. šedé vody (typicky jde o odpad z van a umyvadel) např. k zalévání zahrad či splachování toalet. A nečekaně rychle oznámilo nový program Dešťovka, z něhož bude peníze vyplácet.

Na stránce fondu na zájemce vykoukne heslo „…ani kapku nazmar.“ Kolik kapek skutečně zachytíme?

Dotace jsou určeny pro majitele rodinných a bytových domů. Desítky tisíc korun a ohraničení dotace 50 procenty způsobilých nákladů jsou však na vybudování paralelních rozvodů, nádrží a filtraci odpadní vody trochu málo. Nemluvě o úpravách v již stojících nemovitostech. Lákavější je dotace pro majitele rodinných domů. I pro ně však platí strop 50 % nákladů. Před podáním žádosti navíc budou muset nechat zpracovat a zaplatit odborný posudek. Nakonec – v programu je 100 milionů korun a ministerstvo očekává, že se o ně podělí několik tisíc zájemců. To je pořád jen okrajová skupina.

Suma sumárum – Dešťovka se asi nebude týkat drtivé většiny obyvatel, respektive budov. Nebude se týkat továren, administrativních budov, restaurací, objektů veřejné správy (tedy skoro celých center měst), chat a chalup… a především – polí, luk, silnic, továrních nádvoří, ulic. A právě tam je největší problém.

Abychom jen nekritizovali – ministr životního prostředí Richard Brabec občas mluví více než rozumně. Říká, že většina srážkové vody u nás končí v kanalizacích a následně odtéká pryč z republiky. Jenže to se týká především těch polí, kde se pěstují širokořádkové plodiny, ulic, silnic, vybetonovaných a vyasfaltovaných ploch, apod.

Co tedy může Dešťovka reálně přinést? Jiné uvažování nad tím, že ne na vše je nutné používat vodu z kohoutku. Proč ne. Úsporu těm, kteří využijí dotaci efektivně a hlavně budou svá zařízení opravdu používat. Návratnost se odhaduje na 10 až 20 let. A pak třeba problémy v malých obcích, kde by se o dotace přihlásila většina obyvatel. Ono totiž snižování odběru vody znamená problémy v síti. Třeba zahnívání v trubkách, které se pak musí čistit. A to vyžaduje další náklady.

Autor: Jan Ferenc | pátek 5.5.2017 21:32 | karma článku: 18,56 | přečteno: 722x